Blair za Bushom cestuje aj napriek silnej antipatii jeho voličov k americkému prezidentovi. Chce ukázať, že karikatúry spodobňujúce ho ako Bushovho pudla sú falošné.
A tak namiesto medaily za boj proti terorizmu od amerického Kongresu, ktorej prijatie údajne radšej odložil, má sa dnes vo Washingtone predviesť ako nový líder blízkovýchodného mierového procesu.
Načasovanie Blairovej návštevy vzhľadom na smrť Jásira Arafata pôsobí bizarne, ale skon palestínskeho lídra je aj nádejou na nový začiatok. Pokiaľ nie je známy jeho nástupca, je predčasné organizovať v Londýne summit, na ktorom je Blair pripravený vystupovať ako sprostredkovateľ, mierotvorca. Táto rola je odmenou, ktorú si prišiel vybrať do Bieleho domu. Od Busha si ju chce vybrať za to, že mu bol od 11. septembra vždy oporou. V Afganistane, v Iraku, v protiteroristickom ťažení.
Britský premiér odletel za oceán aj ako Európan presvedčený o nevyhnutnosti transatlantickej spolupráce. Už v stredu Bush prijal generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jaapa de Hoop Scheffera a naznačil vôľu uprednostňovať pri riešení konfliktov spoločné riešenia pred jednostrannými. Nemecko aj Francúzsko budú pozorne sledovať, ako sa americký prezident k Európe prihovorí.
A ešte niečo Busha s Blairom spája. Irak a boje vo Fallúdži, o ktorých budú istotne hovoriť. Do Iraku vložili svoj politický kapitál a od dobytia mesta a postupného normalizovania situácie v krajine závisí aj ich budúcnosť.
MAREK CHORVATOVIČ