BRATISLAVA - Na koaličnej rade bolo v stredu večer opäť raz horúco. Líder ANO Pavol Rusko, premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda a vicepremiér Ivan Mikloš obvinili KDH z koncentrácie moci a z toho, že idú proti partnerom v koalícii, keď pod ich vedením polícia vyšetruje citlivé kauzy.
Podľa informácií SME to bolo prvýkrát, čo dvaja koaliční partneri takto otvorene na koaličnej rade komentovali policajné vyšetrovanie.
Spomínali sa úplatkárske kauzy predstaviteľov samosprávy Eugena Čuňa z SDKÚ, Pavla Bielika z KDH, financovania SDKÚ či prípadu poskytnutia úverov VÚB firme Konsult Real.
Šéf klubu SDKÚ Milan Hort povedal, že "pri tejto debate som ja nebol, neviem o tom nič". Hort pritom na rokovaní koaličnej rady bol. Premiér Mikuláš Dzurinda bol včera súkromne v Anglicku a jeho stanovisko sa nám nepodarilo získať. Pavol Rusko nechcel túto debatu komentovať ani potvrdiť, ale prvý podpredseda ANO Ľubomír Lintner povedal, že máme "dobré informácie". O dianí na koaličnej rade povedal, že to boli pre neho "prekvapujúce minúty". Za vyslovené postoje musí podľa Lintnera každý preberať vlastnú zodpovednosť.
Minister vnútra Vladimír Palko na otázku, či je správne, ak dvaja koaliční partneri vyčítajú šéfom vnútra a spravodlivosti vyšetrovanie jednotlivých káuz, povedal: "Ak to budem považovať za potrebné, vyjadrím sa." Mlčal aj minister spravodlivosti Daniel Lipšic.
Líder SMK Béla Bugár povedal, že debata bola na koaličnej rade veľmi otvorená. Dotýkala sa rôznych pocitov a "ja by som to nazval, že aj obáv koaličných partnerov". Podľa Bugára však môžu byť tieto pocity aj pseudoobavami. "Boli tam veci, ktoré sa týkali aj koncentrácie moci zo strany jednej koaličnej strany. Navrhol som, že keď sa už takto otvorene rozprávame, mali by sme sa dotknúť všetkých otázok, ktoré vyvolávajú zmiešané pocity - a aj SIS." Podľa neho však nebol na to dostatok vôle.
Iskrenie na koaličnej rade asi nebude mať vážnejšie dôsledky na koalíciu. Podľa Bugára už od vzniku koalície vidieť zo strany jedného koaličného partnera obavu, že polícia "ide po jednom predsedovi", ale istá nedôvera medzi partnermi zatiaľ vládnutie neovplyvnila. "Akurát niektoré obavy mi trošku vyrazili dych," povedal Bugár.
Právnik Vladimír Pirošík hovorí, že sa udial ďalší prejav "partokracie na slovenský spôsob", ktorý nepatrí na koaličnú radu, ale iným orgánom.
Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že je netypické, aby koaličná rada preberala otázky, v ktorých politika nemá čo hľadať. "Vstupuje do priestoru vecí, ktoré rieši Trestný zákon a Trestný poriadok," povedal. Od každého ministra vnútra preto očakáva, že na takýto spôsob diskusie ani nepristúpi. (sp, mož)
Čo sa dialo na koaličnej rade?
Podľa našich zistení sa diskusia rozprúdila pri novele Trestného poriadku, ktorý na vláde vetoval Pavol Rusko. Nepáčilo sa mu, aby prípravné konanie pre Špeciálny súd zabezpečoval iba Krajský súd v Banskej Bystrici. ANO aj SDKÚ sa prikláňajú k stanovisku Generálnej prokuratúry, aby sa na prípravnom konaní mohli podieľať aj ďalšie krajské súdy.
Politici ANO a SDKÚ potom začali spomínať, prečo bol viceprimátor Košíc za SDKÚ Eugen Čuňo vo väzbe a starosta Rače Pavol Bielik nie.
Čuňo je obivnený z prijímania úplatku milión korún od firmy Kame za to, že firma získala zákazku od košickej metskej časti. Pred zopár dňami Čuňa prepustili z väzby. Obrátil sa však na Ústavný súd, pretože je presvedčený, že väzbou boli porušené jeho ľudské práva.
Krajský predseda KDH a starosta bratislavskej Rače Pavol Bielik čelí tiež obžalobe z prijímania úplatku. Rozdiel medzi Čuňom a Bielikom je v tom, že Čuňa zatkli pri preberaní peňazí a Bielika obvinili za to, že si úplatok "iba" pýtal. Tak zdôvodňovali orgány činné v trestnom konaní aj neuvalenie väzby.
Ako ďalšia sa spomenula staršia kauza poskytnutia úverov VÚB firme Konsult Real. Polícia obvinila viacerých bývalých predstaviteľov banky vrátane súčasného guvernéra Eximbanky Ladislava Vaškoviča. Ten sa spolu s ďalšími obvinenými bránil sťažnosťou na Generálnej prokuratúre. Vaškoviča sa vtedy zastal aj vicepremiér Ivan Mikloš, ale Generálna prokuratúra Vaškovičovu sťažnosť zamietla a vyšetrovanie pokračuje.
(sp, mož)