Aktivisti Greenpeace zo Slovenska, Nemecka, Rakúska a Maďarska v protichemických oblekoch a plynových maskách včera uzatvorili polorozpadnutý sklad starých pesticídov pri obci Bielovce, kde ochranári objavili približne dve tony toxických látok. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
ŠAHY - V polorozpadnutom sklade starých pesticídov pri obci Bielovce, asi 20 kilometrov od Šiah, objavili ochranári približne dve tony toxických látok, ktoré ohrozujú nielen životné prostredie, ale aj ľudské zdravie. Areál niekdajšieho poľnohospodárskeho družstva nikto nestráži. Podľa domácich sa "za dedinu" chodia hrávať deti.
Viac ako dvadsať aktivistov Greenpeace zo Slovenska, Nemecka, Rakúska a Maďarska v protichemických oblekoch a plynových maskách včera priestor uzatvorili. Bez protichemického obleku a masky nepúšťajú do toxickej zóny ani novinárov. V rozpadávajúcom sa sklade sa váľajú desiatky roztrhaných papierových sudov a vriec a po zemi sú rozsypané pesticídy. Nápisy na sudoch sú väčšinou nečitateľné. Aktivisti nebezpečné chemikálie ukladajú do špeciálnych sudov a objekt zabezpečujú.
Sklad v Bielovciach stojí iba 300 metrov od Ipľa, hraničnej rieky s Maďarskom a asi v rovnakej vzdialenosti od obývanej dediny. Má rozpadnutú strechu a hlinenú podlahu.
Je len veľmi ťažké odhadnúť, aké množstvo pesticídov rokmi vtieklo do zeme. Do zakrytej polovice skladu zateká, nemá dvere, okná ani označenie o prítomnosti chemických látok. Nezávislé laboratóriá zistili vo vzorkách chemikálií z Bieloviec okrem iných nebezpečných a zdraviu škodlivých látok, aj Toxafén, ktorého používanie je medzinárodne zakázané. Na Slovensku od roku 1984.
Obyvatelia Bieloviec o nebezpečných chemikáliách nevedia. Mnohí používajú domáce studne. Niektorí sa s veľkou pravdepodobnosťou dokonca zásobili starými pesticídami. "Na jednom z polí sme objavili spálenú plochu so zvyškami podobnej chemikálie, ako sme videli v sklade," povedal Hojsík. Podľa neho štátne orgány odhadujú zásoby starých pesticídov na Slovensku na 300 až 400 ton.
"Podľa odhadov svetovej Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo je na svete asi 500-tisíc ton starých pesticídov uložených v podobných podmienkach ako v Bielovciach," povedal nemecký odborník na pesticídy Andreas Bernsdorff.
Aktivisti tvrdia, že teraz je na ťahu vláda, ktorá by mala odobrať a analyzovať vzorky z rieky Ipeľ, ale najmä zlikvidovať staré pesticídy.
"Od revolúcie uplynulo pätnásť rokov a veci sa zmenili len k horšiemu. Nemožno sa donekonečna vyhovárať na nedostatok peňazí. Štát musí začať konať," povedal koordinátor toxickej kampane Martin Hojsík.