BRATISLAVA - Od februára budúceho roku budú čiernu prácu úrady kontrolovať a postihovať prísnejšie. Vyplýva to zo zmien v zákone o nelegálnej práci, ktoré včera schválila vláda. Ministerstvo práce si od toho sľubuje výrazné zníženie rozsahu čierneho zamestnávania. "Zákon výrazne posilňuje právomoci inšpektorátov a úradov práce, sociálnych vecí a rodiny pri kontrole a postihovaní nelegálnej práce," povedal minister Ľudovít Kaník.
Za zamestnávanie načierno bude môcť zamestnávateľ dostať pokutu do jedného milióna. Okrem toho sa odhalený podnikateľ päť nasledujúcich rokov nemôže uchádzať o akúkoľvek formu štátnej pomoci ani o štátne zákazky. Na druhej strane ten, kto bude pristihnutý, že pracuje načierno, dopúšťa sa priestupku, za čo mu hrozí pokuta do desaťtisíc korún.
Okrem inšpektorátov práce budú kontrolu robiť aj úrady práce, sociálnych vecí a rodiny, ktoré budú môcť rozhodovať aj o uložení pokuty za porušenie zákona.
Podľa nového zákona budú musieť zamestnávatelia oznámiť vznik alebo skončenie pracovnoprávneho vzťahu deň vopred alebo v ten deň, ako k nemu došlo. Rezort práce si o toho sľubuje väčšiu transparentnosť a úrady si budú môcť bezprostredne overiť pravdivosť údajov o zamestnancovi. V súčasnosti platí osemdňová lehota na prihlásenie zamestnanca na platenie odvodov, čo podľa ministerstva čiernu prácu podporuje. Po odhalení nelegálneho zamestnanca totiž podnikatelia často vyhlásia, že nastúpil len v ten deň.
V novom návrhu sa upustilo od pracovných kartičiek, ktoré chcel minister Kaník zaviesť ako prostriedok v boji proti čiernej práci. Ukázalo sa, že by išlo o drahý spôsob, ktorý by si vyžiadal minimálne pol miliardy korún. Úlohu špeciálnych kariet bude plniť občiansky preukaz. "Na základe rodného čísla prostredníctvom elektronickej komunikácie budú kontrolóri okamžite vedieť, či je tento človek evidovaný, alebo nie," vysvetlil Kaník. (tc)
Pokuty za nelegálnu prácu:
- zamestnávateľovi: do výšky 1 000 000 korún a poriadková pokuta v prípade marenia výkonu kontroly nelegálneho zamestnávania až do výšky 20 000 korún.
- zamestnancovi: ak vykonáva nelegálnu prácu dopúšťa sa priestupku, čím mu hrozí pokuta do 10 000 korún.
Nové povinnosti zamestnávateľa:
- oznámiť vznik alebo skončenie pracovnoprávneho vzťahu hneď v ten deň,
- viesť evidenciu uzatvorených dohôd aj o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
- viesť evidenciu pracovného času zamestnanca aj pri vykonávaní prác na základe dohody o brigádnickej práci študentov, za účelom sledovania odpracovaného času.
Čo sa považuje za nelegálnu prácu:
- pracovnoprávny vzťah medzi zamestnávateľom a fyzickou osobou nie je založený písomnou pracovnou zmluvou ani dohodou,
- u cudzincov chýba povolenie na prechodný pobyt a povolenie na zamestnanie, čím je výkon takýchto prác utajený.