m znižovaním počtu zamestnancov prepúšťajú starších pracovníkov. Výsledok: mení sa štruktúra nezamestnaných.
Kým vlani v druhom štvrťroku tvorili nezamestnaní vo veku do 40 rokov vyše 60 percent všetkých evidovaných nezamestnaných, v rovnakom období tohto roku to už nebolo ani 55 percent. Dlhodobý pokles podielu mladých ľudí na nezamestnanosti a, naopak, rast podielu staršej časti obyvateľstva vyplýva z údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Veľké firmy, ktoré ročne znižujú počet zamestnancov po stovkách či tisíckach, síce odmietajú, že prepúšťaných zamestnancov vyberajú spomedzi starších pracovníkov, no pripúšťajú, že od nich odchádzajú najmä tí. "Určite neprepúšťame podľa veku, ale podľa kvalifikačných predpokladov. Odchod však v prvom rade ponúkame starším zamestnancom, ktorým chýba do dôchodku len pár rokov. Tí, ak prídu o zamestnanie, majú nárok na náš sociálny program," vysvetľuje hovorkyňa Železníc SR Kornélia Blašková.
Železnice SR tento rok prepustili okolo 800 zamestnancov, do konca roka ich príde o prácu ďalšia stovka. Po tisíckach znižujú podobným spôsobom počty svojich zamestnancov napríklad aj Železničná spoločnosť, Slovak Telecom či Slovnaft.
Masívny nárast prílevu priamych zahraničných investícií v hospodárstve v posledných rokoch síce vytvára nové pracovné príležitosti, no tie obsadzujú najmä mladí ľudia. "Je to prirodzený vývoj," myslí si ekonomický šéfanalytik Slovenskej sporiteľne Martin Barto. "Mladí ľudia sú veľmi často flexibilnejší a ochotnejší učiť sa novým technológiám," dodáva.
Podľa Barta je podobná situácia na pracovnom trhu aj vo vyspelejších krajinách. "Významnú úlohu hrá aj mobilita pracovnej sily. Na Slovensku je 95 percent domov a bytov v súkromnom vlastníctve. Mladí ľudia pritom majú vlastné bývanie zriedkavejšie ako starší, ľahšie sa im teda aj sťahuje za prácou do inej časti krajiny či do zahraničia," dodal Barto.
TOMÁŠ VELECKÝ