Briti vraj vykorisťujú prišelcov

LONDÝN, BRATISLAVA - Britská odborová ústredňa TUC tvrdí, že britskí zamestnávatelia vykorisťujú prisťahovalcov za prácou. Na TUC sa s prosbou o pomoc obrátilo od mája 1600 zamestnancov z nových členských krajín, z toho 60 percent Poliakov, 13 percent ..

LONDÝN, BRATISLAVA - Britská odborová ústredňa TUC tvrdí, že britskí zamestnávatelia vykorisťujú prisťahovalcov za prácou. Na TUC sa s prosbou o pomoc obrátilo od mája 1600 zamestnancov z nových členských krajín, z toho 60 percent Poliakov, 13 percent Slovákov, 9 percent Čechov.

Generálny tajomník TUC Brendan Barber povedal, že rozšírenie únie umožnilo, aby si ľudia z východnej Európy našli prácu legálne, ale "príliš často sa im zamestnávatelia snažia odopierať ich práva alebo ich vykorisťovať". Zamestnávatelia sa podľa neho snažia vnášať rozpory medzi Britov a zamestnancov z nových členských krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Britskí odborári sa zatiaľ nespojila so žiadnou partnerskou odborovou ústredňou na Slovensku alebo v Česku, ale prichádzajúcich z týchto krajín prijímajú do svojich radov.

Slovenský konzul v Londýne Miroslav Veselý hovorí, že ľudia zo Slovenska sa sťažujú občas aj u nich. Napríklad kamionisti, ktorí nedostávali načas výplatu, ale nenútili ich na žiadnu špinavú robotu, ani nadčasy. "Ak aj majú niektorí Slováci zlé skúsenosti s domácimi zamestnávateľmi, nehovoria nám to."

Nepríjemnosti so zamestnávateľmi v Británii majú podľa šéfa agentúry Workforce Pavla Baranaya najmä ľudia, ktorí išli na ostrovy bez toho, že by mali zabezpečenú prácu, prípadne využili pochybnejšie agentúry. "Stáva sa, že niektorí ľudia odídu z Anglicka aj sami, lebo zistia, že sa na to nehodia, ale nestáva sa nám, že by sa sťažovali, že ich zamestnávatelia vykorisťujú, že im neplatia alebo niečo podobné," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Záujemcovia o prácu v Anglicku by si podľa neho mali dať pozor na agentúry, ktoré nemajú ani vlastnú kanceláriu, nie sú registrované a nemajú povolenie od úradu práce. Zamestnávatelia v Anglicku chcú kvalitných ľudí a zamestnancov si hľadajú cez anglické agentúry, ktoré majú partnerstvo s našimi. "Naozaj by ľudia nemali ísť do Anglicka cez agentúru, ktorej zaplatia niekde pod bránou alebo v reštaurácii," hovorí Baranay. Podľa neho môže byť isté riziko aj pri hľadaní práce len cez internet.

Šéfka agentúry Sappa Zuzana Karpinská, ktorá sprostredkúva zamestnanie v zahraničí jedenásť rokov, nezaznamenala, že by zamestnávateľ znevýhodňoval našich ľudí oproti iným zamestnancom. "Vzťahy na pracovisku sú, samozrejme, rôzne, rovnako aj na Slovensku môže dochádzať k sporom, ale neviem o tom, že by zamestnávateľ neplnil svoju zmluvu." Problémy podľa nej môžu mať ľudia, ktorí pracujú načierno alebo nemajú riadnu zmluvu. (rf)

SkryťVypnúť reklamu

Spali v kôlni na matracoch, no boli spokojní

Spávanie v kôlni, tľapkanie po zadku alebo výpoveď za rozbitý tanier. Pre niektorých ľudí sú skúsenosti z práce v Anglicku stresujúce, pre iných dobrodružné.

"Robila som v Londýne au-pair a keď som si chcela ešte privyrobiť, chodila som aj upratovať. Majiteľ bol strašný. Keď som upratovala izbu, dvakrát sa stalo, že ma buchol po zadku. Bolo to dosť ponižujúce, správal sa ku mne ako ku slúžke. Raz som nešťastnou náhodou rozbila jeden tanier. Za ten deň práce mi nezaplatil a vyhodil ma," hovorí Andrea.

Roman prespával pri Oxforde v kôlni, ale bol spokojný. "S kamarátom sme išli autobusom do Anglicka bez toho, aby sme mali dohovorenú prácu. Našli sme si prácu v čerešňovom sade," hovorí Roman. Prvý mesiac prikrývali stromy rybárskymi sieťami a druhý ich odkrývali a oberali. "Dostávali sme tri libry na hodinu, pracovali desať hodín každý deň aj cez víkendy. Nemôžem povedať, že by nás farmár vykorisťoval, platil nás bez ohľadu na to, koľko sme nazbierali čerešní a nijak sme sa nehnali," hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Farma bola asi štyri kilometre od najbližšej obce, nechodila tam doprava, nebýval tam ani farmár. "Bývali sme v sklade náradia, spávali sme na zemi na matracoch v spacákoch. Záchod bol normálny, ale sprcha nebola, umývali sme sa studenou vodou. Nakúpiť sme chodili raz za týždeň do dediny, varili si na malých varičoch, ale boli sme spokojní." (rf)


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 081
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 987
  3. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 4 167
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 4 026
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 3 904
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 481
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 070
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 552
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu