Holandský policajt kontroluje moslimskú ženu počas včerajšej protiteroristickej akcie v Haagu. FOTO - REUTERS
Nervózne začína byť aj susedné Belgicko, kde má krajná pravica silné postavenie.
Od násilnej smrti známeho kritika islamu pritom uplynulo iba deväť dní, ktoré poznačila vlna útokov proti moslimským objektom a kostolom.
Vyzerá to tak, že s van Goghom umiera aj obraz Holandska ako otvorenej prisťahovaleckej krajiny s úspešným programom na integráciu cudzincov. V 16-miliónovej krajine žije takmer milión ľudí moslimskej viery. Jeden z nich je teraz podozrivý z van Goghovej vraždy.
"Pridlho sme hovorili, že máme multikultúrnu spoločnosť. Boli sme príliš naivní, keď sme si mysleli, že môžeme spoločne žiť," povedala pre Financial Times ministerka pre integráciu Rita Verdonková. Nie je jediná medzi politikmi, ktorí sa ani nesnažia tlmiť vášne.
Ostré vyjadrenia politikov odrážajú nálady Holanďanov. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky až 90 percent z nich nahlas povie, že Holanďania sú "menej tolerantní" a až 80 percent opýtaných žiada "tvrdšiu" integračnú politiku. Myslia pritom na ľudí, ktorí sa hlásia k moslimskej viere. Takmer 40 z nich si želá, aby práve vyznavači islamu pocítili, že v Holandsku nie sú doma.
Nedôvera k cudzincom nie je nová. Širšiu diskusiu vyvolala až vražda kontroverzného populistického politika Pima Fortuyna, ktorý pred voľbami v máji 2002 označil Holandsko za preplnené a islam za spiatočnícky.
Stredopravá vláda Petra Balkenendeho teraz tvrdí, že 30-ročná integračná politika Holandska sa neosvedčila. "Podľa mňa, ide táto vláda ďalej ako Pim Fortuyn," hovorí regionálny politik Karel Helder z mesta Wintmarsum v provincii Friesland. "Veľa sa od Fortuynovej smrti zmenilo, táto vláda je ešte tvrdšia ako on."
Posilnenia krajnej pravice sa zatiaľ nahlas obáva len susedné Belgicko. Znepokojení by však mali byť všetci, keď sa radikalizuje krajina, ktorá bola vzorom tolerancie.
Vlna útokov po van Goghovej vražde
2. november: zavraždili režiséra Théa van Gogha
8. november: v moslimskej škole v Eindhovene vybuchla nálož, nikto nebol zranený
9. november: podpálili základnú moslimskú školu v Udene, na budove bol nápis: Théo, odpočívaj v pokoji
Pokus podpáliť protestantské kostoly v Rotterdame, Utrechte a Amersfoorte. Nikto nebol zranený
10. november: protiteroristická akcia, pri ktorej holandská polícia uzavrela nad Haagom vzdušný priestor, zranení traja policajti potom, čo podozrivé osoby hodili do nich granát