BRATISLAVA - Ministri za KDH sú proti tomu, aby im slovenská vláda určovala, čo majú vo svojej oblasti presadzovať v orgánoch Európskej únie. Včera na vláde formálne zablokovali uznesenie, ktoré hovorí o spolupráci medzi parlamentom, vládou a ministrami. Problém pôjde na koaličnú radu.
Vicepremiér Pál Csáky (SMK) si, naopak, myslí, že "nie je celkom správne, ak ktorýkoľvek člen vlády prezentuje na ministerskej rade v Európskej únii svoj osobný názor".
V prípade sporu by mal byť minister podľa Csákyho povinný vládu o ňom informovať, aby ho mohla podľa svojho rokovacieho poriadku riešiť.
Mohlo by sa teda stať, že predseda vlády Mikuláš Dzurinda by dal hlasovať o ministrovom postoji. Mohla by nastať aj situácia, že vláda by schválila iné stanovisko, než má minister, ale ten by ho musel v únii presadzovať.
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) považuje takú možnosť za ústavný problém. "Môže vláda zaviazať ministra, ako má realizovať svoju zákonnú kompetenciu?" pýta sa. Minister zastupuje v únii Slovensko za svoj rezort a vláde môže dať iba informáciu.
Ústavný právnik Ladislav Orosz je, naopak, presvedčený, že minister v orgánoch únie tlmočí vládne stanovisko, pretože je členom kolektívneho orgánu a vládne uznesenie je pre neho záväzné. "Ak sa vyžaduje iba rezortné stanovisko, môže hovoriť za svoj rezort," myslí si Orosz.
Aj minister zahraničia Eduard Kukan (SDKÚ) si myslí, že minister by mal v orgánoch únie vystupovať za vládu ako celok, nie samostatne len za svoj rezort. Ak by vláda prijala uznesenie o tom, aký názor má člen vlády presadzovať na pôde únie, "sú jej členovia povinní ho rešpektovať".
Na spor narazila včera vláda, keď ministri za KDH vetovali uznesenie o spolupráci medzi parlamentom, vládou a ministrami.
Minister Lipšic namietol, že "v predloženom materiáli nie je, že vláda by mohla zaviazať ministra, ako má postupovať". Tvrdí to aj minister vnútra Vladimír Palko (KDH). S uznesením nesúhlasili vraj preto, lebo najskôr má byť prijatý zákon, ktorý upraví vzťahy s parlamentom a ministrami navzájom a až potom sa má prijať vnútorná norma vlády vo forme uznesenia. Prijatie zákona je plánované na koniec marca 2005.
Kukan aj Csáky, ktorí uznesenie pripravili, zasa tvrdia, že materiál hovorí práve o tom, aby všetky orgány mali dopredu informáciu, aké stanovisko bude prezentovať príslušný minister na pôde únie. Kukan je za to, aby sa problém riešil už vopred uznesením a zákon aby bol prijatý až potom, čo ukáže prax.
Definitívne slovo o tom, aký názor má v Európskej únii prezentovať člen vlády, má podľa nedávno prijatého ústavného zákona parlament. Ten môže túto právomoc delegovať na výbor pre európske záležitosti.