Nenápadný truhlár Elser skoro zabil Hitlera a zmenil beh dejín

Na Adolfa Hitlera počas jeho politickej dráhy urobili alebo aspoň plánovali desiatky atentátov. Svet si v júli pripomenul pokus zabiť Hitlera a skončiť tak vojnu v júli 1944. Do zabudnutia trochu upadol skorší pokus zastaviť vodcu v čase, keď bol práve

FOTO - ARCHÍV


v najväčšom rozlete. Osamotený hrdina v Nemecku vtedy prakticky neexistujúceho protinacistického odboja Hitlera skoro zabil časovanou bombou 8. novembra 1939, pred 65 rokmi.

Georg Johann Elser sa narodil v roku 1903. Vyučil sa za truhlára a hodinára, sympatizoval s komunistami, odmietal však ich príliš dogmatický pohľad na svet. Od mlada to bol samotár, útly, nenápadný muž, zároveň šikovný konštruktér, ktorý si vždy všetko poriadne premyslel a pripravil dopredu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od Hitlerovho nástupu k moci bol presvedčený, že tento muž privedie Nemecko do záhuby. Na prípravách atentátu pracoval systematicky viac ako rok. Zamestnal sa napríklad ako pomocník v kameňolome, aby tam mohol pozbierať zvyšky nepoužitých výbušnín. Podomácky si urobil jednoduchú, ale účinnú bombu spolu s hodinovým strojčekom, ktorý ju mal odpáliť. Vhodnou príležitosťou na atentát boli oslavy 16. výročia Hitlerovho pokusu o puč 8. novembra 1923. Slávnostný míting nacistov sa podobne ako puč (nazývaný preto pivným) uskutočnil v mníchovskom Meštianskom pivovare.

SkryťVypnúť reklamu

Hitler sa v tom čase blížil k vrcholu svojej moci. Nacisti k ríši pripojili Rakúsko a Česko, vojensky porazili Poľsko a chystali sa na bleskovú vojnu proti západnej Európe.

Elser si pivovar ako vhodné miesto na atentát zvolil už pri oslave o rok skôr. V auguste 1939 sa presťahoval do Mníchova a začal piváreň pravidelne navštevovať. Dal si tam lacnú večeru, vypil pohár piva a schoval sa v sklade, kde čakal, až odídu aj poslední hostia a sálu zatvoria. Potom prešiel k železobetónovému stĺpu obloženému drevom, ktorý podopieral strop vedľa rečníckeho pódia. V ňom po nociach vyryl dostatočný otvor, v ktorom mohol umiestniť až desať kilogramov výbušnín a potrebné zariadenie. Po práci vždy zahladil všetky stopy a vrátil späť drevený obklad stĺpu, takže si nikto nič nevšimol.

SkryťVypnúť reklamu

Celý čas žil v obrovskom napätí, a pritom stále zdokonaľoval svoju bombu. Myslel dokonca na to, aby dieru obalil zvukotesnou vrstvou, aby náhodou niekto nezačul tikanie hodinového strojčeka. Niekoľkokrát ledva v noci unikol odhaleniu, raz napríklad po namáhavej práci zaspal na stoličke v sklade, a objavili ho pracovníci pivárne. Podarilo sa mu však nejako sa vyhovoriť.

Bombu definitívne nainštaloval a hodiny spustil v noci na 6. novembra. Počítal s tým, že Hitlerov prejav 8. novembra trval vždy aspoň hodinu a pol a končil sa večer asi o desiatej. Hodiny nastavil na 21.20. Noc pred atentátom sa do pivárne vrátil, aby sa presvedčil, či idú presne.

Po dokončení príprav a nastavení bomby sa Elser snažil z Nemecka ujsť. Zadržali ho hodinu pred výbuchom na švajčiarskej hranici pre podozrivé správanie sa a neplatným dokumentom. Pri prehľadávaní u neho našli nejaké nástroje, skrutky a drôty, starý preukaz jednej komunistickej organizácie i pohľadnicu Meštianskeho pivovaru. V tej chvíli to nikomu nepripadalo podozrivé, keď však dorazili správy o atentáte a príkaz na uzavretie hraníc, skončil Elser v rukách gestapa.

SkryťVypnúť reklamu

Chýbalo naozaj málo, beh dejín sa obrátil na desiatich minútach. Hitler sa ponáhľal späť do Berlína, kde sa vyostril konflikt s velením armády, ktorá nesúhlasila s pripravovaným útokom proti Francúzsku. Kvôli nemu skoro do Mníchova neprišiel vôbec. Nakoniec sa rozhodol tradičný míting najstarších nacistov nevynechať, svoj príhovor však začal aj skončil skôr než v predchádzajúcich rokoch. Okamžite po ňom sálu spolu s ďalšími nacistickými pohlavármi opustil. Až vtedy vybuchla bomba, časť stropu sa zrútila a v sále zomrelo osem ľudí.

Elsera držali až do konca vojny v koncentračných táboroch Sachsenhausen a Dachau. Zaobchádzali s ním prekvapivo dobre. Na priamy príkaz šéfa SS Heinricha Himlerra ho popravili až mesiac pred pádom tretej ríše, v apríli 1945.

SkryťVypnúť reklamu

Rad čudných okolností, dobré podmienky v tábore i jeho poprava tesne pred tým, ako americké jednotky oslobodili Dachau, podporili dodnes veľmi rozšírenú teóriu, že atentát bol iba fingovaný. Pripravili ho vraj nacisti, aby zvýšili popularitu vodcu, a navyše z neho obvinili Veľkú Britániu. Táto verzia sa však nikdy nedokázala.

Zajtra - Carl Sagan

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 735
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 542
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 736
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 543
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 539
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 430
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 062
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 211
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu