Demonštrácia proti Lukašenkovi v uliciach Minska. FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA, MINSK - "Situácia v Bielorusku sa zmenila," hovorí Jaroslav Romančuk, ktorý na Slovensko pricestoval na pozvanie nadácie Pontis. Samotní predstavitelia Lukašenkovej nomenklatúry v neformálnych rozhovoroch priznávajú zmanipulovaný výsledok volieb a ospravedlňujú sa zaň. "Postoj zmenila aj Európska únia, ktorá posledné roky Bielorusku nevenovala veľkú pozornosť, a teraz zistila, že je oveľa väčší problém ako pred piatimi rokmi," hovorí Romančuk, ktorý sa v Bratislave stretol s viacerými predstaviteľmi.
Slovensko podľa neho rozumie Bielorusku veľmi dobre, pretože okrem komunistického režimu zažilo aj vládu Vladimíra Mečiara, keď sa ocitlo v medzinárodnej izolácii. Izolácia tých, ktorí v Bielorusku porušujú ľudské práva, a zároveň spolupráca s európsky zmýšľajúcou opozíciou a podpora demokratických projektov sú podľa neho receptom, ako zachrániť krajinu od Lukašenka.
Bieloruská opozícia dostala po zinscenovanom prezidentskom referende a voľbách príučku. Viacero demonštrantov sa dostalo na pár dní do väzenia. Opozičný líder Anatolij Lebeďko sa dodnes zotavuje po bitke od vládnych agentov.
Napriek tomu si Romančuk myslí, že opozícia má šancu v roku 2006 Lukašenka v prezidentských voľbách poraziť. "Zatiaľ nemáme kandidáta číslo jeden. Chceme ho nájsť spolu s verejnosťou. Keď bude veľmi známy, zároveň ho to môže ochrániť. Máme viacero smutných prípadov záhadných úmrtí a únosov politických prominentov, ktorí mohli súperiť s Lukašenkom o prezidentské kreslo," hovorí Romančuk. (rek)