"Škody z nelegálneho výrubu sa počas roka pohybujú na úrovni sto- až dvestotisíc korún, čo je v porovnaní s uplynulým obdobím rapídny pokles," povedala Katarína Škorvánková zo Správy národného parku Slovenský raj. Problém však je vymožiteľnosť sankcií od osôb prichytených pri krádeži.
Podľa slov vedúceho Obvodného lesného úradu v Spišskej Novej Vsi Štefana Čurillu problém je v legislatíve. "Čo máme z toho, keď máme ročne riešených pri priestupkoch 70 osôb a nemôžeme vymôcť ani jednu pohľadávku. Oni sú si vedomí, že nie sú postihnuteľní. Sú to sociálne prípady, nezamestnaní a na ich životné minimum sa im nedá siahnuť," zdôraznil Čurilla.
Od začiatku roka evidujú 56 trestných činov krádeže dreva a 8 priestupkov. "Priestupok je vtedy, ak priemer odcudzenej haluziny je do sedem centimetrov. Ak je však drevo odcudzené z parcely pôdneho lesného fondu, ide o trestný čin. Zistené skutočnosti teda musíme porovnávať s výpisom z katastra a s listom vlastníctva, teda z akej parcely a komu drevo zmizlo. Navyše, výpis z katastra nesmie byť starší ako tri mesiace," hovorí zástupca riaditeľa spišskonovoveského policajného oddelenia Štefan Súkeník.
Strážna služba v národnom parku sa v uplynulých dvoch mesiacoch zamerala na nelegálny výrub stromov. Podľa Vladimíra Oravca z letanovského urbariátu po drevo idú niekedy aj tridsať- až štyridsaťčlenné skupinky. "Mali sme prípad, keď za jednu noc zvozili z Brezovice 150 kubíkov suchého dreva. Vtedy zlodeji využili systém spúšťadiel, ktorý kedysi postavili ešte naši pradedovia. Napočítali sme 16 orientačných ohňov, ktorými si pomáhali pri spúšťaní."
(šim)