Odkedy bytový podnik nato, ako nedoplatky za 11 mesiacov vzrástli nad 400-tisíc, odpojil od elektriky a vody unimobunky na Podjavorinskej 14 a 16, ich obyvatelia varia na otvorenom ohnisku pred vchodom.
FOTO TASR - SVÄTOPLUK PÍSECKÝ
KOŠICE - Na košickom sídlisku Lunik IX panuje v týchto dňoch mimoriadne napäté ovzdušie. Dôvodom je nespokojnosť tamojších obyvateľov, ktorým dodávatelia pre dlhy dosahujúce niekoľko desiatok miliónov korún zastavili prívod tepla, teplej vody a elektriny.
"Spíme oblečení v teplákoch a zimných bundách, umývame sa v potoku a variť musíme na ohni pred domom, to predsa nie je normálne. Ale to nikoho nezaujíma," rozčuľuje sa asi štyridsaťročný Marián Holub, ktorý obýva so svojou rodinou provizórny príbytok v stavbárskej búdke, za ktorý vraj platí vyše sedemtisíc korún mesačne.
Aj Demeter Mroč je nahnevaný. Za štvorizbový byt platí 6500 korún. Spolu s manželkou pritom zarábajú necelých desaťtisíc korún a živia tri deti. "Z čoho to máme všetko platiť?" pýta sa.
Zastavením dodávok tepla a elektrickej energie začiatkom novembra tohto roku vyvrcholil roky neriešený spor medzi obyvateľmi Lunika IX a dodávateľmi energií. Na najväčšom rómskom sídlisku na Slovensku žije dnes vyše 5000 ľudí, z toho 99 percent je dlhodobo bez práce.
Mnohí z nich skúšali v minulosti hľadať šťastie v zahraničí. Mnohí sa tiež vrátili. Predali byty a teraz bývajú v suterénoch panelákov. Teplú vodu odoberajú zo systému kúrenia a elektrinu priamo z domových rozvodov. "Niektorí dokonca vykopú zo zeme kábel a pripoja si spotrebiče priamo. Je to nielen nelegálne, ale tiež životu nebezpečné," konštatuje riaditeľ divízie spoločnosti Východoslovenská energetika Vojtech Kusý.
"Až 99 percent všetkých domácností na sídlisku neplatí za nájom bytu ani za dodávky energií," hovorí riaditeľka Bytového podniku mesta Košice Božena Stanková. So starostom Ladislavom Šaňom sa zástupcovia košickej radnice a tiež dodávatelia energií včera na spoločnom rokovaní dohodli, že dodávky tepla budú obnovené, ak obyvatelia sídliska prejavia dobrú vôľu a do konca mesiaca každá rodina zaplatí tisíc korún. Ďalšou podmienkou je vysťahovanie ľudí zo suterénov domov.
Obyvatelia sídliska ponuku prijali. "Napriek tomu dostávam mesačne iba 2500 korún, urobím všetko, aby som mohol zaplatiť," povedal asi tridsaťročný muž. "A poviem tiež ostatným, aby zaplatili. Nemôžeme predsa takto žiť donekonečna," poznamenal. (čtk)