ktorá sa ticho pripravuje na uvoľnenie, povedal.
Posledné veľké zemetrasenie zaznamenali v roku 1906 v obci Dobrá voda v okrese Trnava. Slovensko doteraz veľmi zaostávalo za európskymi krajinami v monitorovaní seizmických aktivít. Od roku 1034, keď na našom území zaznamenali prvé zemetrasenie, až do roku 2003 sa podarilo pre slabú sieť staníc zdokumentovať len 626 zemetrasení. "Odhadujeme však, že sa ich stalo najmenej dvetisíc," povedal Moczo.
Všetky údaje o zemetraseniach s epicentrom na Slovensku preto museli vedci získavať od susedných štátov. "Nemohli sme včas ani dostatočne informovať verejnosť, civilnú ochranu ani atómové elektrárne."
SAV preto za 14,25 milióna korún zmodernizovala štyri existujúce seizmické stanice a v tomto roku dobudovala osem nových. Súčasná národná sieť predstavuje podľa Mocza "novú éru v monitorovaní zemetrasení na Slovensku". Umožňuje lokalizovať všetky zemetrasenia s epicentrom na Slovensku, ktoré sa prejavili s makroseizmickými účinkami, teda pocítili ich ľudia alebo stavby. Vedcom sa podarí aj priestorovo vyčleniť aktívne ohniskové zóny a podrobnejšie ich skúmať.
Pomocou národnej siete staníc dokáže SAV informovať Úrad civilnej ochrany do desiatich minút o mieste zemetrasenia a odhadnúť jeho veľkosť. V prípade silného zemetrasenia dokážu definitívne lokalizovať epicentrum a odhadnúť škody do 24 hodín. Úplnú informáciu o zemetrasení a jeho účinkoch poskytnú seizmológovia do jedného mesiaca.
Verejnosť môže sledovať nepretržité lokalizácie zemetrasení na internetovej stránke www.seismology.sk. Údaje sa obnovujú každých desať minút. (sita)