"Je mi to sympatické. Myslím si, že etnický princíp je zlým základom na štandardizáciu politickej scény na Slovensku," povedal poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý. Pamätá si totiž, že v roku 2001 SMK rokovania odmietala a súčasný postoj vníma ako "veľkú zmenu".
SMK cez víkend na svojom kongrese v Galante vyhlásila, že je ochotná pristúpiť aj na kompromisy, ktoré v roku 2001 robiť nechcela. Vtedy jej vraj prekážal volebný zákon, ktorý dnes kritizujú aj ostatné parlamentné strany. Béla Bugár potenciálnym partnerom ponúkol, že strana postaví na kandidátku menej kandidátov tak, aby SMK nezískala prípadnú väčšinu v zastupiteľstve nitrianskej župy. Dnes tam má SMK 31 poslancov z 52. Zvyšok kandidoval za koalíciu HZDS-Smer-SOP-SDĽ-SOP.
Galbavý dúfa, že snaha SMK postaviť menej kandidátov v kraji nie je len taktikou, za ktorou sa "môže skrývať niečo iné". Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda hovorí, že rozhovory o regionálnych koalíciách bude viesť líder, ktorého vyberú v straníckych primárnych voľbách. Hovorí, že bežných ľudí netrápi vytváranie regionálnych koalícií. SDKÚ v súvislosti s výhradami SMK o vytvorení "slovenskej koalície" v Nitre a v Trnave hovorí, že nikto si nevšíma, že v Banskobystrickom kraji vládne HZDS s SMK.
Poverený ústredný tajomník KDH a poslanec Pavol Abrhan povedal, že jeho stranu zaujíma, či a v akej koalícii sa dostane do regionálneho parlamentu. Tvrdí, že návrh SMK "treba rozmeniť na drobné".
SMK totiž získala poslanecké kreslá len v obvodoch, kde žijú voliči maďarskej národnosti - v Šali, Nových Zámkoch, Komárne a Leviciach. V obvodoch, kde maďarskí voliči nie sú zastúpení, by koalícia s SMK mohla pôsobiť proti záujmom koaličného partnera. "V tom je ten pes zakopaný, že koalícia s SMK v Nitre, Zlatých Moravciach a Topoľčanoch neprinesie nič," podotkol Abrhan.
Člen predsedníctva SMK Gyula Bárdos povedal, že sa mu "ťažko na tieto slová reaguje". Zdôraznil však, že SMK dala jasnú ponuku, ako vyriešiť problémy väčšiny v nitrianskej župe.
Opozičné strany vnímajú ponuku SMK na rokovania o vytváraní koalície skepticky. Obávajú sa, že stratia slovenských voličov. V župných parlamentoch sa však po voľbách spolupráci s SMK nebránia. "Tam je to možné," hovorí podpredsedu Smeru Dušan Čaplovič. Podľa neho je neprípustné, aby sa štandardná strana spájala so stranou s "etnickou agendou".
Smer dnes spolupracuje s SMK v Košickom a HZDS v Banskobystrickom samosprávnom kraji. (sp)