BRATISLAVA - Štát ide výrazne podporiť stavbu nájomných bytov. V tomto roku dal na ich výstavbu 1,5 miliardy korún, od budúceho dá ešte o vyše miliardu viac. Súčasne štát zruší podporu bývania hypotékami.
"Pomoc štátu by mala smerovať najmä do oblasti sociálneho bývania, kde majú nájomné byty rozhodujúci podiel," povedal riaditeľ Štátneho fondu na rozvoj bývania Zoltán Kása.
Nájomné byty sú určené najmä pre mladých a sociálne slabšie rodiny. Získať by ich mali len také domácnosti, ktorých spoločný príjem je nižší ako trojnásobok životného minima, čo je dnes 13 740 korún.
Napriek tomu, že nájomné byty majú charakter sociálneho bývania a majú teda obmedzenú veľkosť, záujem o ich výstavbu je podľa Kásu "enormný". Môžu ich stavať mestá, obce a neziskové organizácie.
Štát prispieva na ich výstavbu čiastočne dotáciou a čiastočne výhodným úverom. "Navrhujeme úroky so splatnosťou na 30 rokov vo výške jedného percenta," povedal Kása. Ak by obce museli využívať komerčné úvery, výška nájomného by sa podľa Kásu vyšplhala na 8- až 9-tisíc korún mesačne, čo by sociálne slabšie skupiny nedokázali platiť. So štátnou podporou je ročné nájomné maximálne päť percent z obstarávacej ceny bytu.
Napríklad v Brestovanoch pri Trnave dnes stojí trojizbový nájomný byt s plochou 80 štvorcových metrov mesačne 3800 korún. O byty je tam veľký záujem a obec stavia ďalšie. "Mladým ľuďom chceme poskytnúť podmienky na to, aby sa rozhodli pre väčšie rodiny," povedal starosta Stanislav Susedka.
Veľký záujem o takéto byty je aj v Žiline, kde majú 3 tisícky žiadostí. Za posledné tri roky mesto postavilo 248 nájomných bytov.
Opačný problém majú v meste Trnava, kde je záujemcov málo, ale podľa Pavla Gillera z ministerstva výstavby je to ojedinelý prípad, lebo tam mestské zastupiteľstvo stanovilo "osobitné podmienky nad rámec podmienok určených v našej smernici".