Žilinčania sa pristavovali pri stánkoch s ochutnávkou tradičných jedál , sledovali umenie kaligrafie, ale čakali najmä na umelecký súbor, ktorý Kórejčania prirovnávajú k slovenskému SĽUK-u - Jindo Provincial Performing Arts Company. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Kórejčania v uliciach Žiliny, neďaleko ktorej má stáť nová továreň automobilky Kia, síce už nie sú výnimoční, kórejská kultúra na námestí však bola včera niečo extra. "Kórejský týždeň" prekvapil miestnych nielen exotikou a farebnosťou, ale aj tým, že trval iba niekoľko hodín.
Akciu, ktorá mala okrem iného zbúrať mýty, že Kórejčania sú nepriateľskí a odmeraní, zorganizovali a zaplatili oni samotní. Najprv v Prahe, potom v Žiline.
Primátor Slota tvrdí, že Žilina je už s Kóreou spojená a že už rozumie ich mentalite. "Máme veľa spoločného. Kórejčania sú pracovití a nedali sa nikdy zlomiť ako my. My už sme však trochu prehnití z tej demokracie."
Poloprázdne námestie organizátorov trochu zaskočilo. Žilinčania sa pristavovali pri stánkoch, ale čakali najmä na súbor, ktorý Kórejčania prirovnávajú k SĽUK-u - Jindo Provincial Performing Arts Company.
"Sú tu, tak čo už s nimi. Všetci sú rovnakí," hovorila žena na námestí. "Mne sa veľmi nepáčia, ale tance majú krásne." Objavili sa aj osamotené názory, že by Kórejčania mali ísť domov, že sa tu rozťahujú, ale inak boli reakcie na kórejskú akciu pozitívne.
Kórejského manažéra Rae Wook Honga premenovali v Žiline na Ludvika. Na Slovensku sa mu páči a Žilina je pre neho mystické mesto - keď uvidel Mariánske námestie, mal pocit, že je v inej dobe. Ženy sú podľa neho krásne, halušky dobré a slivovica najlepší nápoj, aký pil. V Žiline je niekoľko mesiacov a hovorí, že Slovensko je druhá Kórea. Včera to na námestí tak vyzeralo.