Slovensko sa počtom zamestnancov v priemysle a stavebníctve zaraďuje na tretie miesto medzi krajinami Európskej únie. Podľa odborníkov je toto číslo príliš vysoké a je pozostatkom obdobia, keď sa vo veľkom podporoval rozvoj priemyselnej výroby.
Vo vyspelých krajinách je však trendom znižovanie priemyselnej výroby a tým aj počtu pracovných miest a naopak narastanie sektoru služieb. V službách pracuje v EU priemerne šesť z desiatich zamestnancov. Z európskych štátov vedie Luxembursko kde pracuje v službách až 78 percent zamestnancov oproti necelým desiatim percentám zamestnancov priemyslu. Na Slovensku pracuje v priemysle až 26 percent všetkých zamestnancov oproti 55 percentám pracovníkov v sektore služieb.
Zatiaľ čo za socializmu sa tradovalo, že túto krajinu živí priemysel, tento slogan dnes už prestáva byť pravdou. Stále viac ľudí pracuje v reštauráciách, v bankách v oblasti cestovného ruchu alebo napríklad aj v poradenstve a ďalších podobných činnostiach.
Služby by mali aj v budúcnosti ponúkať stále viac pracovných príležitostí. Dnes sa často hovorí o tom, že najmä v oblasti cestovného ruchu má Slovensko značné rezervy.
"Vediem tu už päť rokov penzión a reštauráciu a stále sa snažím, aby aj iní začali podnikať v oblasti cestovného ruchu. Pritom rozvoj príležitostí v tejto oblasti by veľmi pomohol aj regiónu. Keby bola širšia ponuka, hneď by sem začalo chodiť viac turistov a všetci by sme mali lepšie zárobky," hovorí Dušan Klčko z Oravy. "Mnohí nemajú prácu, ale akoby sa im ani pracovať nechcelo. Pred dvoma rokmi napríklad bola zlá sezóna, celé vianočné sviatky sme boli bez snehu. Takmer všetky lyžiarske vleky stáli. Potom prvého januára napadol sneh, ale vleky stáli zase, lebo bol sviatok. Turisti to nedokázali pochopiť. To sa môže stať iba na Slovensku." (gal)