BRATISLAVA – Pri vyhodnocovaní korupcie sa aktivity vlády ukázali ako málo efektívne a vo svete nám stále patrí umiestnenie v druhej päťdesiatke. Situáciu by mal zvládnuť špeciálny protikorupčný prokurátor.
Podľa podpredsedu KDH Daniela Lipšica sústredenie prípadov, v ktorých môže ísť o korupciu a organizovaný zločin, pomôže zabezpečiť dlhodobú ochranu vyšetrovateľov a prokurátorov. Vyriešil by sa vraj aj problém marenia vyšetrovania: „Väzby medzi orgánmi činnými v trestnom konaní najmä na miestnej úrovni spôsobujú problémy pri odhaľovaní aj tak veľmi ťažko preukázateľného korupčného konania. Aj preto je stíhanie korupcie také zanedbateľné.“
V prípade schválenia zákona bude treba vybrať za špeciálneho prokurátora správnu osobu. Prezident Združenia sudcov Slovenska Juraj Majchrák povedal: „Obávam sa, že sa to spolitizuje.“
Špeciálny prokurátor by mal okrem platu poberať funkčný príplatok vo výške 8,5 tisíca korún. Na začiatok sa počíta s tým, že by mal zástupcu a ďalších päť ľudí v úrade. Všetci siedmi by mali poberať zvlášty príplatok päťtisíc korún. Ročné náklady sú vyše milióna, zriadenie úradu by stálo navyše asi milión a pol.
Pred desiatimi rokmi boli v podobnej situácii ako Slovensko aj Taliansko a Španielsko. Špeciálny prokurátor na boj proti korupcii a organizovanému zločinu v Španielsku Jorge Espina zmenu pripisuje práve vytvoreniu zvláštnych tímov so zvláštnymi právomocami: „Tento úrad je hlavným pilierom v boji proti korupcii v Španielsku.“
PETER KUNDER