Vlk a medveď sú zaradené medzi prísne chránené druhy živočíchov v Bernskom dohovore a v smernici Rady Európy. Slovensko požiadalo o výnimku z ochrany a Bernský dohovor výnimku udelil. Smernica Rady Európy udelila výnimku len pre vlka. "Upozornili sme Radu Európy a Európsku komisiu na fakt, že dôvody na udelenie výnimiek, ktoré uviedli slovenskí zástupcovia, vychádzali z jednostranných a skresľovaných štatistík a neprihliadali na skutočný stav šeliem na Slovensku," konštatoval šéf lesoochranárov Juraj Lukáč.
VLK žiada o preskúmanie dôvodov na udelenie výnimiek, ktoré Slovensko v svojej žiadosti uviedlo. Zároveň upozorňuje, že medveď je stále v smernici vedený v zozname prísne chránených zvierat a povolenie odstrelu 63 medveďov, ktoré nepoškodzovali majetok ani neohrozovali zdravie ľudí, je porušením európskej normy.
Lukáč tvrdí, že správy o plánovaných odstreloch medveďov a vlkov vzbudili záujem v Poľsku a v Českej republike. Zahraničné mimovládne organizácie a jednotlivci žiadajú od svojich vlád intervenciu, aby slovenské úrady okamžite zastavili odstrel 63 medveďov. K výzvam sa pripojili aj vedci.
"Poľský zoológ Okarma, vedúci Inštitútu ochrany prírody, požiadal poľskú vládu o okamžitý zásah, pretože ide aj o poľské medvede. Zbigniew Witkowski, viceminister poľského ministerstva životného prostredia, povedal, že ich ministerstvo bude do konca roku žiadať o vytvorenie 30-kilometrovej nárazníkovej zóny na poľsko-slovenskej hranici, kde bude zakázané poľovať na šelmy," argumentuje Lukáč. Poľskí a českí aktivisti v tejto súvislosti pripravujú demonštrácie. (wm)