Hoci akciové trhy uvítali znovuzvolenie Georgea Busha do funkcie prezidenta Spojených štátov posilnením, dolár zareagoval opačne: prepadol sa na najslabšie úrovne. Jedno euro minulý piatok večer zdraželo nad 1,2927 dolára, čo znamená, že oproti doláru bolo najdrahšie od svojho zavedenia v roku 1999. Oproti košu významných svetových mien sa dolár ocitol najnižšie za posledných deväť rokov. Oslabovanie pokračovalo aj v pondelok, keď jednotka európskej meny stála 1,2985 dolára.
Dolár súvislo oslaboval už pred minulotýždňovými prezidentskými voľbami za Atlantikom, aj keď čiastočne sa to dalo pripísať nervozite, či sa nezopakuje scenár spred štyroch rokov, keď sa päť týždňov čakalo na oznámenie víťaza. Keď obavy opadli, finančné trhy si rýchlo našli svoj smer. Akcie sa začali posilňovať v očakávaní, že Bushova administratíva bude ďalej daňovými úľavami podporovať rôzne priemyselné odvetvia. Devízovým trhom zas bolo jasné, že vysoké deficity v rozpočte a na bežnom účte sa asi tak skoro nestanú minulosťou a poslali dolár dolu. Istá nádej sa vkladala do štatistických čísiel o tvorbe nových pracovných miest. Šokujúco skvelé čísla hovoriace o tom, že prírastok nových miest bol dvakrát vyšší ako očakávania, pomohli pád zelenej bankovky zastaviť - asi na hodinu. Potom voľný pád pokračoval.
Tolerovaný slabý dolár
Bushova administratíva zatiaľ nezmenila svoju rétoriku o tom, že si želá silný dolár. Analytici sú však presvedčení, že vláda bude slabú menu ticho tolerovať. Slabý dolár totiž svedčí vývozcom a môže pomôcť v boji proti nepríjemnému dvojitému deficitu.
Výraznejšiemu pádu dolára však stále bráni Ázia. Ako pripomína agentúra Reuters, Japonsko a Čína sa nemienia len tak prizerať, ako sa ich meny oproti tej americkej posilňujú a škodia tak ich vlastným ekonomikám. Jen a jüan si tak udržujú pomerne stabilné úrovne nakupovaním dolárov, čo pôsobí proti oslabovaniu amerického platidla. Spojené štáty nie sú nadšené a apelujú najmä na Čínu, aby zmenila svoj devízový režim a dovolila svojej mene posilniť sa oproti doláru. Peking odkazuje, že už na menovej reforme pracuje, ale pôjde svojím tempom a nemieni sa unáhliť len preto, lebo by to vyhovovalo inej veľmoci.
Dopláca na to Európa
Kým sa dolár oslabuje a veľkí ázijskí hráči sa s ním snažia držať krok, krajiny starého kontinentu sa začínajú znepokojovať. Euro totiž rastie, a to je zlá správa pre európskych producentov, ktorí chcú svoj tovar umiestniť v zahraničí. Eurozóna by pritom potrebovala pocítiť oživenie dopytu ako soľ. Je totiž druhým najväčším ekonomickým zoskupením sveta, rastie však najpomalšie a tento rast závisí do veľkej miery práve od vývozu.
Napriek tomu Európska centrálna banka zatiaľ nereagovala. Vo štvrtok mohla skorigovať kurz eura úpravou úrokových sadzieb, nechala ich však na úrovni, na ktorej sa držia už 17 mesiacov. "V zákulisí už Európania možno začínajú byť nervózni, ale kým euro nebude stáť cez 1,30 dolára, asi veľa hluku nenarobia," citoval Reuters vo štvrtok Rona Simpsona, analytika spoločnosti Action Economics. "Skôr ako od Európskej centrálnej banky budeme počuť od ministrov financií," dodal.
Predpoveď mu zhruba vyšla. Až na to, že keď dolár zlomil rekord, znepokojenie nevyjadrili ministri financií, ale priamo lídri troch najväčších ekonomík eurozóny - Nemecka, Francúzska a Talianska.
Zasadne G 7
Celá situácia okolo škodlivého vývoja na devízových trhoch sa dostane na pretras o dva týždne, keď sa stretnú ministri financií zoskupenia G 7 a 13 významných rozvojových krajín. Západ zrejme vyvinie veľký tlak na ázijské štáty, aby spružnili svoje devízové režimy. Zatiaľ je však ťažké predvídať, ako na to taká Čína zareaguje.
Podľa ekonómov však silnejší dolár tak skoro neuvidíme. ING Bank v najnovšej štúdii predpovedá, že spotový kurz dolára a koruny sa budúci rok dostane pod úroveň 30 SKK/USD. Späť nad túto hranicu by sa mal dostať až v poslednom štvrťroku 2005.