Ochotný ustúpiť by bol napríklad pri oddialení účinnosti zákona o spoplatnení štúdia, pri rozšírení pôžičiek alebo pri zmene navrhovaného rovnoprávneho postavenia verejných a súkromných vysokých škôl.
Súčasťou reformy má byť aj zvýšenie kvality slovenských univerzít. Dzurinda sa dohodol s rektormi na čo najrýchlejšej evaluácii, ktorej zmyslom je posúdiť kvalitu vzdelávania a výskumu na jednotlivých univerzitách. Potom sa môžu školy zlučovať a ich sieť racionalizovať. Pripomenul, že je na Slovensku priveľa univerzít.
Pôvodný návrh uvažoval o ratingu zahraničnej inštitúcie, ktorý by stál približne 50 miliónov korún, rektori však chcú vlastný audit. Podľa odhadov by mohli byť prvé ratingy známe už od budúceho školského roka.
Študenti vnútornému auditu univerzít príliš nedôverujú a obávajú sa o jeho objektívnosť. "Myslím si, že zahraničná evaluácia by bola nezávislejšia a kvalifikovanejšia, ale lepšia naša, ako žiadna," súhlasil Dzurinda.
Jeden zo študentov charakterizoval situáciu na Slovensku tak, že má najviac vysokých škôl v pomere k počtu obyvateľov a najnižší podiel HDP na ich financovanie. "Maximálna kvantita pri minimálnej kvalite," dodal. Niektoré označil za tlačiarne na diplomy.