20. a 21. augusta 1969 boli demonštrácie v Bratislave. Na fotografii je záber zo zákroku príslušníkov verejnej bezpečnosti na Václavskom námestí v Prahe. Fotografie z Bratislavy v archívoch agentúr nie sú. FOTO - ARCHÍV ČTK
Ústav pamäti národa nedávno vyhlásil, že hľadá svedkov zo Slovenska, ktorí sa zúčastnili na protestoch v auguste 1969 na prvé výročie okupácie Československa. Denníku SME sa prihlásili dvaja ľudia.
Helmut Haizer mal vtedy 26 rokov a býval v centre Bratislavy. Námestie SNP bolo 21. augusta 1969 plné demonštrantov, ale Haizer nemal v úmysle sa k nim pridať. Okolo šiestej večer len vyprevádzal svoju tetu, ktorá k nemu prišla na návštevu.
Keď sa vracal, videl, ako dvaja policajti v úzkej uličke za námestím naháňajú mladých ľudí. Nechytili ich, ale jeden z policajtov uvidel Haizera a zavolal ho k sebe. "Nič sa nepýtal, len ma hneď udrel obuškom, naložili ma do antona a vymlátili ma."
Odviezli ho na policajné riaditeľstvo U dvoch levov. "Tam už bol plný dvor ľudí. Museli sme stáť v rade a kto sa pohol, toho udreli so slovami - my vám tú demokraciu spočítame." Videl tam aj starcov a tehotné ženy, nikomu nedovolili telefonovať domov.
Z Dvoch levov ich previezli na Lafranconi, kde bola ďalšia policajná budova. Tam ľudí natlačili do tried a telocvične, kde im zakázali rozprávať.
Pustili ho domov až po dvoch dňoch, aj to len vďaka tomu, že mal na polícii vzdialeného príbuzného. Jeho manželka musela zaňho zaplatiť 150 korún za "stravu a ubytovanie".
O rok sa eštebáci znovu vrátili k Haizerovi domov a pýtali sa, či sa chystá znovu demonštrovať. Povedali mu, že ak áno, dostane päť rokov väzenia. Pán Haizer v septembri 1970 emigroval do USA. Na Slovensko sa vrátil po 32 rokoch.
Na demonštrácie si pamätá aj 73-ročný Vladimír Vizváry z Bratislavy. Videl policajtov, ako bili hlavne mladých ľudí, eštebáci používali vodné delá, slzný plyn.
Ústav pamäti národa sa snaží zmapovať túto časť slovenskej histórie. V auguste 1969 bolo v celom Československu zatknutých asi 2500 ľudí, z toho 500 až 600 na Slovensku. V Čechách troch ľudí aj zastrelili. Na rozdiel od okupácie sovietskou armádou to bola tentoraz československá vláda, ktorá organizovala represie proti vlastným občanom. V uliciach bolo asi 20-tisíc vojakov, 300 tankov a 200 obrnených transportérov.
O tom, čo sa dialo na Slovensku, sa doteraz vôbec nepísalo a vedel o tom len málokto.
Miroslav Lehký z ústavu povedal, že dokumenty z tohto obdobia by sa mali nachádzať v archívoch ministerstva vnútra a ŠtB. "Tým, že SIS nám odovzdala bratislavskú krajskú správu, kde sa tieto najdôležitejšie údaje sústreďovali, ako poslednú, tak to len teraz preberáme."
Na demonštráciu v Bratislave v auguste 1969 si zo známych ľudí spomenul Martin Bútora. "Bola to pietna pripomienka prvého výročia augusta. Policajti boli natrénovaní, rozháňali, ostrekovali. Vtedajšia atmosféra už bola stiesnená a depresívna, bola to atmosféra porážky. O to cennejší boli tí, ktorí vyšli von si to pripomenúť," povedal Bútora. (mož)
Helmut Haizer.
FOTO SME - PAVOL MAJER