Tento rok SDKÚ a HZDS niekoľkokrát hlasovali spolu v parlamente - proti vôli koaličných partnerov.
Po prvýkrát sa stalo, že Dzurinda pozval Mečiara na rokovanie priamo do centrály SDKÚ. Mali hovoriť o Turecku, ale predsedovia KDH a SMK Pavol Hrušovský a Béla Bugár vyslovili podozrenie, či rokovanie nebolo aj o inej téme.
Sociológ Pavel Haulík si myslí, že Dzurinda sa pripravuje na situáciu po voľbách v roku 2006, lebo súčasná koalícia mu nebude stačiť na zostavenie vlády. "Dnešná situácia je už prípravou na tento krok," povedal. Riziko, že Dzurindovi a Mečiarovi voliči odmietnu svojich lídrov pre vzájomnú spoluprácu, považuje za malé.
Podľa Haulíka "Mečiarovi jeho voliči dôverujú a nešpekulujú nad tým, čo robí a prečo". Dzurinda a ďalší lídri SDKÚ budú musieť svojich voličov viac presviedčať, ale podľa Haulíka budú argumentovať tým, že pokračovať v reformách sa dá lepšie s HZDS ako so Smerom.
Budúcoročné regionálne voľby majú byť dôležitým testom verejnej mienky o spolupráci týchto dvoch strán. Politológ Ľuboš Kubín si myslí, že výsledky týchto volieb ukážu, "ako sa strany k sebe postavia vo veľkých voľbách".
Podľa Kubína HZDS mení stratégiu a usiluje sa hľadať budúceho koaličného partnera aj s rizikom istých strát medzi voličmi. Dzurinda to podľa neho pochopil a približuje sa k HZDS. Aj preto o HZDS povedal, že sa nemožno stále pozerať do minulosti.
Politológ Miroslav Kusý by Dzurindov výrok chápal, keby sa "zmenilo vedenie HZDS a program", to sa však nestalo. Myslí si, že ani spolupráca HZDS a SDKÚ nezmení postoj zahraničia voči Mečiarovi, lebo tam si ho dobre pamätajú.
Aj Haulík upozorňuje, že "to, čo Mečiar povystrájal po prezidentských voľbách ukázalo, že sa nezmenil". Haulík predpokladá, že zo zbližovania HZDS a SDKÚ sa budú usilovať ťažiť Slobodné fórum či KDH, ale možno aj ANO.
Autor: rk