Rusko povedal, že akcie bude chcieť späť, "ak Jukos nebude schopný ďalšej existencie, čo je dnes už v podstate neodvratné". Stanovisko ruskej vlády zatiaľ nie je známe. Jukos sa nevyjadril, lebo o Ruskovom nápade vie len z médií. Minister sa chce s Moskvou dohodnúť do troch mesiacov a celú výmenu doriešiť do konca budúceho roka.
Hoci Rusko bude na svoju iniciatívu potrebovať súhlas slovenskej vlády, koaličným partnerom zrejme ešte nič nepovedal. Pre ministra výstavby Lászlóa Gyurovszkého (SMK) "je to úplne nová informácia, vláda o tom nie je informovaná".
Podpredseda KDH pre ekonomiku Július Brocka označil postup ministra Ruska za prijateľný iba vtedy, keď bude pre Slovensko výhodný. Poslanec opozičného Smeru Maroš Kondrót si vie predstaviť podporu Ruskovho zámeru, "treba však poznať podmienky".
Jukos kúpil takmer polovicu Transpetrolu za 74 miliónov dolárov, keď v tendri porazil Slovnaft. Získal tak kontrolu nad slovenskou časťou ropovodu Družba, ktorým prúdi ropa do strednej Európy. Jukos minulý týždeň zvolal svojich akcionárov, aby rozhodli, či firmu pošlú do konkurzu, alebo do likvidácie.
Hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne Martin Barto si myslí, že Ruskova aktivita "je na mieste, keďže nevieme, v akom stave je v skutočnosti Jukos a ako sa budú rozpredávať jeho aktíva".
Rusko uprednostňuje, aby sa akcie Transpetrolu neprevádzali naspäť na vládu, ale hneď odpredali. Vzhľadom na "časovú tieseň" nechce vyberať firmu v tendri, hoci odborníci to považujú za najmenej transparentnú možnosť.
Rusko už má predstavu, kto by Transpetrol kúpil. Investora "treba hľadať tam, kde je stabilita a transparentné prostredie", k takým však nepatrí žiadna ruská firma ani nikto "na východ od hraníc Slovenska".
Autor: sp