BRATISLAVA – Vedenie Strany demokratickej ľavice sa stále snaží o zmeny v privatizácii Slovenského plynárenského priemyslu, ktorá sa blíži k záveru.
„Chceme viac informácií o súčasnom stave privatizácie,“ povedal po sobotňajšom rokovaní Republikového výboru SDĽ podpredseda strany Boris Sopira. Nedokázal ale povedať, aké informácie SDĽ požaduje. Opakoval len, že potrebuje kvalifikované podklady a „relevantné informácie“.
Zástupca privatizačného poradcu Credit Suisse First Boston Michal Šušák povedal, že váhanie môže mať na priebeh privatizácie neblahý dopad. „Ak jedna z vládnych strán mala iný zámer na privatizáciu SPP, mala o ňom diskutovať na úrovni vlády podstatne skôr. Nie teraz, keď dochádza k finálnej fáze privatizácie, k samotnému predaju. Je to veľmi nešťastné. Nevidím za tým nič iné ako politický manéver. Keby za tým bol čistý zámer, bol by predmetom diskusií skôr a zapracovali by ho do celkového projektu privatizácie SPP.“
Na otázky, prečo prišli s iniciatívou na zmenu privatizácie až teraz, Sopira odpovedal: „SDĽ má nové vedenie, ktoré vyšlo z nedávneho zjazdu, nové predstavenstvo, nový republikový výbor,“ a preto jednoducho chcú informácie.
Pred časom minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši navrhol zmeniť rozhodnutie vlády a privatizovať namiesto 49 percent len 25. Ďalších 24 percent navrhol „premeniť“ na podielové listy a z ich výnosov financovať reformu dôchodkového systému. Ľavičiari budú pravdepodobne presadzovať Magvašiho návrh. Najbližšie zasadnú 18. decembra.
Brániť SPP pred privatizérmi je rozhodnutý aj Robert Fico. „Smer disponuje informáciou aj o príprave manažérskej zmluvy, ktorá v plnom rozsahu zabezpečí vlastníkovi 49-percent akcií SPP kontrolu nad celým podnikom, čo by znamenalo hrubé porušenie zákona,“ tvrdil Fico.
Hovorca ministerstva hospodárstva Peter Chalmovský povedal, že „ministerstvo je jednoznačne za pôvodný model privatizácie SPP, ktorý je už rozbehnutý. Sme presvedčení, že bude najefektívnejší“. K Ficovým výhradám povedal, že manažérske funkcie SPP bude mať v rukách privatizér, ale štát si zachová kontrolnú funkciu v najdôležitejších otázkach – ochrane záujmov Slovenska.