
Jedným z cieľov protiteroristického ťaženia sa môžu stať aj Filipíny. Tamojší vojaci si však musia poradiť sami, keďže filipínska ústava prítomnosť cudzích vojsk zakazuje. FOTO - TASR/EPA
S postupom Severnej aliancie a protitalibanských kmeňových bojovníkov sa do rúk svetovej koalície na čele s USA dostáva čoraz väčší počet dôkazov o pôsobení teroristickej siete al-Káida v iných štátoch sveta. Práve na ne sa podľa denníka Los Angeles Times začínajú čoraz viac sústrediť zraky amerických vojenských plánovačov. Nebude to však vojna v takom rozsahu ako v Afganistane.
Od Jemenu až po Filipíny
USA v súčasnosti študujú možnosti, ako podniknúť ďalšie ozbrojené akcie proti predpokladaným základniam siete hľadaného Usámu bin Ládina v Indonézii, Jemene a Somálsku. Tieto ciele podľa zdrojov spomínaného amerického denníka stanovili práve vďaka výsluchom s vojnovými zajatcami rozpadajúceho sa Talibanu a al-Káidy v Afganistane. Nepochybne k tomu prispelo aj množstvo dôkazov, ktoré sa našli v opustených domovoch teroristov v Afganistane.
Medzi ciele patrí údajne verbovacie a tréningové stredisko al-Káidy v Acehu na severe indonézskej provincie Sumatra. Rovnako ide aj o Hadramaut v Jemene, odkiaľ pochádzajú predkovia Usámu bin Ládina, či výcvikové stredisko Ras Komboni na juhu Somálska, odkiaľ svojho času teroristi riadili krvavé bombové útoky na veľvyslanectvá USA v Keni a Tanzánii. „Hlavným frontom sa po Afganistane stane al-Káida,“ povedal pre L. A. Times predstaviteľ zodpovedný za plánovanie vojenských operácií. Dodal však, že žiadne zo spomínaných miest nie je pre teroristov také dôležité ako Afganistan.
Intervenciu doteraz nechceli
Doterajšia americká stratégia nespočívala v priamom vojenskom zásahu. USA uprednostňovali výcvik špeciálnych jednotiek priamo v spomínaných krajinách. Teraz sú však ochotné naštartovať vojenskú intervenciu, ale iba v prípade, že to bude potrebné pri chytaní a likvidovaní buniek siete al-Káida.
Zelené barety už údajne podnikli niekoľko razií na predpokladaných členov teroristickej organizácie v Bosne a Hercegovine, pričom zatkli dvanásť podozrivých.
Tím amerických poradcov zase minulý týždeň navštívil Filipíny, kde tamojším vojakom radil, ako zaútočiť na teroristov z ostrova Mindanao. Včera agentúra Reuters informovala, že americká armáda už naznačila, že je ochotná filipínskej armáde pri útokoch na moslimských povstalcov pomôcť. Problémom Filipín je však to, že ústava tejto krajiny nepovoľuje vstup cudzej armády na jej územie.
V Európe ešte 60 percent
Akýmsi neviditeľným frontom sa stane i západná Európa, kde stále pôsobia teroristi z radov islamských radikálov. „Predpokladáme, že 60 percent teroristickej siete v západnej Európe ešte stále pracuje,“ povedal predstaviteľ nemenovanej západoeurópskej spravodajskej služby pre denník Washington Post. Prítomnosť teroristov napokon potvrdzuje aj nález reportérov denníka Times v Džalalabade, kde objavili pečiatky s pakistanskými vízami a adresárom s menami osôb zo Švédska a z Nemecka.