Prvoligovému rozhodcovi Josefovi Dvořáčkovi (vpravo) pôvodný trest odvolacia komisia futbalového zväzu zrušila. FOTO - ČTK
PRAHA - Minulý pondelok uplynul presne pol rok od chvíle, keď vypukol škandál, ktorý nemá v histórii českého a ani československého futbalu obdoby. Aféra s podplácaním ligových zápasov zmieta český futbal. A to tie najhoršie dôsledky môžu ešte len prísť.
Kapríci? Hrušky? Futbaloví priaznivci v Česku už nejaký čas vedia, že sa tieto výrazy nemusia týkať výhradne rybolovu či zberu jesennej úrody. Ide o slang, ktorým sa hovorilo o ovplyvňovaní ligových zápasov za úplatok. Tisíc českých korún sa rovnalo jednému kapríkovi alebo kilogramu hrušiek. Smiešne, však? Lenže český futbal nemá jediný dôvod sa niečomu z toho smiať.
Všetko sa začalo pri "benzínke"
Zhrňme najprv, o čo vlastne ide. Prvého mája nadránom zadržalo policajné komando na "benzínke" pri Vyškove Jaroslava Hastíka, športového riaditeľa uherskohradištského klubu 1. FC Synot. Podľa polície tam mal odovzdávať úplatok rozhodcovi Stanislavovi Hruškovi.
Scéna, ktorá akoby vypadla z lacného trileru, odštartovala lavínu ďalších obvinení z korupcie. A nikto zatiaľ nevie, kedy a u koho sa táto smršť zastaví.
V policajnej sieti okrem iného uviazol aj slovenský rozhodca Eduard Cichý: disciplinárna komisia Českomoravského futbalového zväzu ho potrestala pokutou päťdesiattisíc korún a ročným zákazom činnosti, odvolacia komisia mu však postihy zrušila.
To neznamená, že by mohol byť Cichý bez obáv. Na Slovensku nesmie v dôsledku obvinenia z korupčného správania pískať ligu a predovšetkým ho čaká civilný súd. K nemu totiž mieri prvá vetva futbalovej kauzy, podozrenie z úplatkov týkajúcich sa 1. FC Synot, do ktorých sa mal namočiť i Cichý.
Ďalšie ponuky úplatkov mali ísť podľa polície zo Žižkova, konkrétne od klubového riaditeľa Ivana Horníka, a tiež od Opavy a druholigových Vítkovíc. Polícia vyšetruje i Spartu, Teplice, Jablonec, druholigový Most a treťoligový HFK Olomouc, v týchto prípadoch jej závery nie sú dosiaľ známe. "Či som pokojný? V tejto spoločnosti nemôže byť v súvislosti s korupciou nikto pokojný," vyhlásil František Hrdlička, šéf futbalových Teplíc.
Futbalová disciplinárka v súvislosti s korupciou potrestala viac ako dve desiatky osôb a takmer iste to nebude konečný počet. Mužom, ktorí sa za svoje činy dostanú pred civilný súd, hrozia až dva roky nepodmienečného odňatia slobody.
Aby si mal na Vianoce, vole
Suchý výpočet faktov možno spestriť mnohými okrajovými, no výrečnými historkami, ktoré aféra vyniesla na povrch.
Zaujímavý je trebárs samotný slovník aktérov jednotlivých prípadov. Takto napríklad ponúkal podľa doslovného prepisu policajných odpočúvaní Horník cez telefón úplatok rozhodcovi Milanovi Šedivému: "Beriem, že sme v nejakom vzťahu, že to nie je len o tých prachoch, ako toto. Ja ti chcem povedať, že ja mám na to kilo (stotisíc českých korún, pozn. red.). Ja mu dám tridsiatnik, tomu Vlčkovi (delegát zápasu, pozn. red.), a sedemdesiat dám tebe, áno? Aspoň, aby si mal na kávu na Vianoce. Tak ti to hovorím takto na rovinu, vole."
Odpočúvania zaznamenali tiež veľmi vulgárny rozhovor o jedinej ženskej rozhodkyni v českom profesionálnom futbale Dagmar Damkovej, ktorý viedli delegát Jan Prášil a rozhodca Václav Zejda. Ten istý Zejda sa potom telefonicky - opäť podľa polície - pýtal kolegu Lubomíra Pučka, ako ráno naložiť s prostitútkou, ktorú mu na noc poslala Opava ako formu úplatku.
V "perličkách" korupčného škandálu by sa dalo ľahko pokračovať. Možno ešte zaujímavejšia je však otázka: Ako previazaná chobotnica špinavých vzťahov v českom futbale mohla vôbec vzniknúť? A kto za ňu môže?
Posvätená korupcia
Český futbal - to je lesk i bieda v jednom balení.
Národný tím má vo svete veľmi slušný kredit, hrou oslnil na júnovom Eure v Portugalsku. Z domácej ligy sa, naopak, valí bahno.
Práve v čase, keď reprezentácia zložená čisto z legionárov drvila konkurenciu a doma dozrieval škandál, vyslovil predseda zväzu Jan Obst vetu, v Česku dnes už takmer legendárnu: "Každý úspech musí byť podľa zásluhy potrestaný."
Obst nevdojak a nechtiac - napriek tomu však geniálne - jedinou vetou zhrnul postoj a myslenie ľudí minimálne eticky zodpovedných za súčasný maras.
Na pražskom Strahove, kde generalita českého futbalu sídli, zavládol po vypuknutí aféry šokovaný údiv, ktorý Obsta a spol. doslova paralyzoval. Bola to schizofrénna situácia: futbaloví vládcovia sa zdesili niečoho, o čom si ľudia v krčmách v "podhradí" už dlho úplne otvorene rozprávali.
Hlas ľudu však nebol pre futbalových šéfov hlasom Božím. Ignorované boli i náznaky vychádzajúce priamo z futbalových kruhov. Najmenšia zmienka o korupčnom prostredí v lige sa s pravidelnosťou prírodných zákonov obrátila proti tomu, kto ju vyslovil.
"V lige sa podpláca i miliónom," vyhlásil bývalý československý reprezentant Ladislav Vízek v rozhovore pre MF DNES vlani v decembri, čiže skôr než sa terajšie fakty prevalili. A dodal: "V nižších súťažiach je to hotové Palermo. Za klobásu vás tam podrežú ako prasiatko."
Reakcia zväzu? "Vízkove názory majú hodnotu krčmovej klebety," povedal vtedajší podpredseda Milan Brabec.
Brabec bol aj šéfom komisie rozhodcov a svojich mužov tvrdo obhajoval. "Dám za všetkých ruku do ohňa," tvrdil. Aféra neskôr zmietla i jeho, hoci bolo až tragikomické sledovať, ako sa tento muž nechce svojho vplyvu vzdať.
Neoficiálne správy o korupcii boli pre zväz dlhé roky krčmové táraniny, rozprávky a ohováračky. Tento postoj umožnil v českom futbale prítmie, ktoré prikrylo každú nečestnosť. Korupcia tým bola v podstate posvätená.
"To, čo sme odhalili my, mohol zväz odhaliť už dávno," vraví námestník policajnej protikorupčnej služby Milan Šiška. Pštrosia taktika, s ktorou zodpovední ľudia strkali hlavu do piesku, futbalovej "Cose Nostre" stačila. Ďalej sa zariadila podľa svojho.
FC Mafia
Konštatovanie, že český futbal riadili zákony mafie, rozhodne nie je veľké zveličovanie. Pokiaľ aplikujeme najdôležitejšie mafiánske pravidlá na českú ligu vo svetle terajšej aféry, budeme až prekvapení.
Ľudia zatiahnutí do korupcie roky ctili omertu čiže zákon mlčania. Aj bezhraničná podriadenosť donovi bola samozrejmosťou - funkcionár ponúkol rozhodcovi úplatok a on kývol. "Nemohol som inak, vo futbale by som skončil," obhajujú sa teraz často rozhodcovia.
Tieto pravidlá museli v českom futbale fungovať dlho. Svedčí o tom suverenita, s akou si "korupčníci" počínali. Mobilmi si otvorene dohovárali sumy, delegát Jiří Vlček si dal dokonca sľúbený dvadsaťtisícový úplatok poslať poštou.
Miera previnenia jednotlivých osôb zavlečených do prípadu podľa všetkého nebude rovnaká. To musí posúdiť nezávislý súd. Alexander Károlyi, šéf disciplinárky, ktorá vynášala futbalové tresty, však upozorňuje: "Ľútosť rozhodne nie je namieste."
Vyčistí sa futbal?
Ako aféra ďalej ovplyvní český futbal?
Každopádne bude zrejme najväčšou témou valného zhromaždenia futbalového zväzu budúci rok v júni. Valné zhromaždnie môže veľmi razantne zmeniť mocenské postavenie v českom futbale, okrem iného zvolí jeho šéfa.
Súčasný predseda Jan Obst sa zatiaľ nevyjadril, či bude opäť kandidovať, avšak jeho šance môže škandál výrazne oslabiť. Boj o najvyššie kreslo už ohlásil sparťanský boss Vlastimil Košťál. Ten nedávno povedal: "O korupcii vo futbale som nemal tušenie."
Toto vyhlásenie vyprovokovalo ku kandidatúre Vlastimila Sehnala, ktorý teraz stojí na čele futbalového Brna. "Že Košťál nič netušil? Buď teda totálne manažérsky zlyhal, alebo klame. A nemôže teda nájsť recept, ako ozdraviť český futbal. Takýto človek mu predsa nemôže šéfovať," uviedol Sehnal. Korupcia bude významným bodom bitky o prvého muža českého futbalu. Ešte omnoho významnejší vplyv však môže mať na sponzorov. Do futbalu v Česku idú peniaze z viacerých zdrojov, súhrn- ný ročný prísun je teraz zhruba 1,85 miliardy českých korún.
Obchodní partneri zatiaľ vyčkávajú, ale podľa zákulisných správ už napríklad televízia Nova, ktorá futbalovú ligu vysiela a za práva na ňu tvrdo platí, futbalu pohrozila: Ak budú škandály pokračovať, dáme od vás ruky preč, našu značku nemáme v úmysle takýmto spojenectvom špiniť.
Je tu ešte jeden prípadný dôsledok všetkého zlého, malé svetielko v tme. Možno dúfať, že až sa súčasný chliev vyčistí, zostane v českom futbale čisto.
Rozhodca Václav Zejda (vpravo) so svojím právnikom Karolom Hrádelom na rokovaní disciplinárnej komisie. Zejda dostal dvojročný zákaz činnosti a pokutu 50-tisíc korún. FOTO - ČTK
Skoro ráno 1. mája zatkla polícia funkcionára 1. FC Synot Jaroslava Hastíka a odštartovala tým najväčšiu korupčnú aféru v histórii českého futbalu.
FOTO - ČTK
Medzi obvinenými figuroval aj slovenský rozhodca Eduardu Cichý. Po odvolaní mu trest zrušili, pretože "podľa komisie neexistujú dôkazy, že by prijal alebo požadoval úplatok".
FOTO - ČTK
Autor: FILIP SAIVER(Autor je redaktorom MF DNES)