Obyvatelia Pobrežia Slonoviny obrátili svoju nenávisť proti francúzskym jednotkám. V sobotu vydrancovali francúzsku knižnicu. FOTO - REUTERS
OSN a majú strážiť nárazníkovú zónu, ktorá oddeľuje rebelov na severe krajiny od vládou kontrolovaného juhu.
V sobotu bombardovali vládne jednotky tretí deň za sebou pozície povstalcov na severe a podľa niektorých informácií si tak pripravovali pôdu na pozemnú ofenzívu. Pri jednom z útokov bola v sobotu, údajne omylom, zasiahnutá francúzska základňa v meste Bouaké. Agentúre Reuters to povedal nemenovaný dôstojník z Pobrežia Slonoviny. Skutočným cieľom mal byť neďaleký tábor povstalcov. Zahynulo však deväť francúzskych vojakov a jeden Američanov. Francúzska armáda odpovedala na útok a zničila päť vojenských lietadiel Pobrežia Slonoviny.
Bezpečnostná rada OSN v sobotu jednomyseľne prijala vyhlásenie, v ktorom útok proti francúzskym silám odsúdila a podporila akciu francúzskych jednotiek a jednotiek OSN. Útok armády Pobrežia Slonoviny označila za porušenie dohody o prímerí z 3. mája 2003.
Útoky vyvolali protesty obyvateľov krajiny. V meste Abidžan sa včera ráno tisícky ľudí dali na pochod smerom na medzinárodné letisko, aby odtiaľ vyhnali francúzskych vojakov, ktorí miesto obsadili. Francúzske vrtuľníky proti nim vypálili výstražné výstrely. Po zásahu sa protifrancúzsky pochod podľa očitých svedkov zastavil.
Podľa predsedu tamojšieho parlamentu Mamadoua Koulibalyho pri tomto a ďalších podobných konfliktoch od soboty prišlo o život tridsať civilistov. "V Abidžane a (metropole) Yamoussoukru je vyše 30 zabitých a viac ako sto zranených osôb francúzskou armádou. Ľudia s holými rukami tak platia krvou za zabitých deviatich francúzskych vojakov," vyhlásil Koulibaly v rozhovore pre francúzsku verejnoprávnu rozhlasovú stanicu France Inter.
Rebeli kontrolujú severnú polovicu Pobrežia Slonoviny od septembra roku 2002, keď neúspešný puč časti armády proti prezidentovi Laurentovi Gbagbovi zažehnal občiansku vojnu. Odvtedy si za deväť mesiacov trvania občianskej vojny v krajine, ktorá bola najväčším vývozcom kakaa na svete a oázou stability v inak nepokojnom regióne, vyžiadala tisícky mŕtvych a vyše milióna osôb vyhnala z domovov. (čtk, r)