Na minulotýždňovom sumite Európskej únie si kritiku neplnenia lisabonskej stratégie vypočul aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Európa zrejme do roku 2010 nedobehne v oblasti hospodárstva Spojené štáty. FOTO - AP/ČTK
BRUSEL, BRATISLAVA - Európska únia nespravila dosť pre to, aby využila možností svojej ekonomiky. Lisabonská stratégia, ktorú pred piatimi rokmi schválili európski lídri ako nástroj na dobehnutie Spojených štátov do konca desaťročia, sa stala obyčajou frázou. Takúto kritiku si museli účastníci minulotýždňového summitu EÚ vypočuť od autorov bilancie lisabonskej stratégie, ktorým šéfoval holandský expremiér Wim Kok.
Podľa Koka by sa mal program lisabonskej stratégie zúžiť len na päť ťažiskových smerov a sústrediť na zvyšovanie konkurencieschopnosti ekonomík, dosahovanie vyššieho ekonomického rastu a podporu vedy a výskumu. Kok navrhol, aby si každá krajina zostavovala vlastný národný program plnenia cieľov vytýčených v prerobenej stratégii. Európska komisia by potom dostala právo tieto programy štvrťročne vyhodnocovať, zostavovať rebríčky krajín podľa úspešnosti a pranierovať oneskorencov.
O potrebe zmeny hovorili aj ďalší predstavitelia európskych inštitúcií. Predseda Európskeho parlamentu, Španiel Josep Borrell šéfom vlád a štátov naznačil, že by mali začať premenovaním stratégie, pretože "nikto nevie, o čo ide". Namiesto používania názvu portugalskej metropoly by sa radšej malo hovoriť o "stratégii pre konkurencieschopnosť, súdržnosť a životné prostredie". Pripomenul, že cieľom stratégie bolo dosiahnuť 70-percentnú zamestnanosť, ale v únii teraz pracuje len 63 percent populácie, zatiaľ čo v USA 71 percent. Výdavky na výskum a vývoj namiesto troch percent hrubého domáceho produktu stagnujú na 1,9 percenta, v USA dosahujú 2,8 a v Japonsku 3,1 percenta. Príčinu ťažkosti vidí Borrell i v tom, že zo 40 "lisabonských" smerníc sa podarilo vo všetkých členských štátoch uplatniť len sedem.
Na záver summitu európski lídri piatok potvrdili svoj cieľ urobiť z EÚ do roku 2010 najkonkurencieschopnejšiu ekonomiku na svete. Na druhej strane však priznali, že potrebujú nový impulz vzhľadom na rýchlo sa rozvíjajúcich rivalov ako India a Čína. (čtk, sita, r)