Na Slovensku sa pripravujú nové trestnoprávne predpisy, a v prospech zmeny zákona o výkone väzby hovoria i skúsenosti z praxe. "Na ich základe bolo potrebné výkon väzby upraviť tak, aby predovšetkým pobyt vo výkone väzby pre obvineného nebol ťažší ako pobyt odsúdeného vo výkone trestu odňatia slobody," hovorí šéf Zboru väzenskej a justičnej stráže Oto Lobodáš.
Úmysel víta aj advokát a trestný právnik Juraj Kolesár. Tvrdí, že obvinení, ktorí vedia, že budú odsúdení, často žiadajú, aby sa súd skončil čo najrýchlejšie. Z väzby, kde sú podmienky často "ťažšie a nepríjemnejšie", sa chcú dostať čo najskôr do riadneho väzenia. Rozdiely sú podľa neho aj medzi jednotlivými väznicami. "Niekedy sedí obvinený vo väzbe pol roka, nikto ho nenavštívi a nič sa nedeje," kritizuje dnešný stav.
Určitá časť obvinených by sa po novom mohla vo vyhradenom čase voľne pohybovať v určenom priestore mimo ciel. Zvýšila by sa i frekvencia a dĺžka návštev. Obvinení by mohli viac telefonovať. "Utvára sa väčší priestor na rozličné aktivity obvinených, ako sú záujmová a športová činnosť, prípadne vzdelávacie aktivity s možnosťou tráviť dlhší čas mimo cely," tvrdí Lobodáš.
Momentálne je na Slovensku vo väzbe 3061 ľudí. Väzba nemá byť trestom - má zabezpečiť, aby obvinený nemohol pokračovať na slobode v páchaní trestnej činnosti, ovplyvňovať svedkov, či ujsť, ak to podľa súdu hrozí. Vo väzbe ho však dnes možno držať až päť rokov.
Ministerstvo spravodlivosti už pripravuje nový zákon, ktorý lehotu skráti na štyri roky pri najťažších zločinoch. Ak súdy dovtedy nerozhodnú, obvineného musia prepustiť a stíhaný bude na slobode. (rp)