Aj takýchto mladých ľudí sa Slováci boja. Sestry Diliara (17, vpravo) a Halida (22) utiekli z Kirgizska. Žijú v tábore v Brezovej pod Bradlom a každé ráno, ešte za tmy, musia prejsť cez les do mesta na autobus, aby sa dostali do školy. Boja sa Slovákov a psov. Ich brat hrá futbal za Brezovú, miestni ho už poznajú a povzbudzujú ho "Muhamed, do toho!" FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
BRATISLAVA - Slovensko je k utečencom príliš prísne, tvrdí Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov. Od januára do septembra u nás azyl dostali iba dvaja z viac ako deväťtisíc žiadateľov. "Miera priznania postavenia utečenca je 0,02-percentná, najnižšia na svete," povedala hovorkyňa úradu Mária Čierna.
Riaditeľ Migračného úradu Bernard Priecel hovorí, že tvrdenia UNHCR o nedostatkoch v azylovom systéme sú silné. "Slovensko má azylový systém rovnocenný s inými krajinami."
Slovensko nepriznáva azyl ani ekonomickým migrantom, ako to robia niektoré krajiny. "Ak vo výpovediach žiadateľ uvedie, že prichádza z Indie, že sa tam ťažko žije a hľadá lepšie životné podmienky, ťažko to natiahnuť na ženevskú konvenciu." Veľa utečencov podľa Priecela priznáva, že cez Slovensko iba prechádza. "Idú do krajiny, kde je už niekto z dediny alebo rodiny, lebo vedia, že im pomôže prekonať prvé nástrahy života."
Čierna hovorí, že je prinajmenšom zvláštne, ako sa u nás rozhoduje o Čečenoch. Spomenula dvoch bratov, z ktorých jeden dostal azyl v Rakúsku, a druhý, ktorý žiadal o azyl Slovensko, ho nedostal.
Podľa štúdie Európskej únie, hovorí Priecel, šesť z desiatich utečencov, ktorí tvrdia, že sú čečenskej národnosti, nehovorí pravdu. Na otázku, či to bol dôvod, prečo Čečeni u nás azyl nedostali, odpovedal: "Mnohí hovoria, že ich z krajiny vyhnala zlá situácia, že hľadajú lepšie ekonomické podmienky, že utekali pred vojnou. Ženevská konvencia hovorí o individuálnom prenasledovaní osôb, vojnové situácie sa riešia iným spôsobom."
Priecel odmieta, že by nízky počet udelených azylov bol slovenskou politikou. "Nie je v tom účelovosť." Neúspešní žiadatelia sa môžu obrátiť na súdy.
Migračnú politiku má na starosti rezort vnútra. Minister Vladimír Palko v Európskej únii podporuje snahu Talianska a Nemecka, aby boli azylové tábory mimo hraníc únie. On i ďalší ministri KDH tiež najsilnejšie žiadali, aby v Európskej únii zostalo zachované právo každého štátu rozhodovať o vlastnej azylovej politike.
(haj)