BRATISLAVA - Premiér Mikuláš Dzurinda podľa podpredsedu HZDS Milana Urbániho "vyrastá v normálneho politika" a pozerá sa dopredu. Reagoval tak na vyjadrenie premiéra v Sobotných dialógoch SRo, kde ten odpovedal na otázku, či je už HZDS rehabilitované za obdobie rokov 1994 až 1998.
"Bolo to smutné a poučili sme sa z neho všetci," povedal Dzurinda. "Druhá vec je, či budeme reflektovať, že čas beží a prináša nové úlohy. Nebudeme sa donekonečna vracať k minulosti." Podľa neho sa nesprávne rozhodnutia istých strán z minulosti už neopakujú, preto už netreba zaujímať také tvrdé postoje ako predtým.
Najužšia spolupráca by podľa Dzurindu mala byť aj naďalej medzi vládnymi stranami. Ale keď ide o "národnoštátne otázky", je podľa neho legitímne, že sa snaží o dohodu.
Urbáni hovorí, že aj on sa rád pozerá dopredu, ako urobiť "nové mosty". "Ide totiž o rozvoj Slovenska a o tom hovoríme nielen my, ale aj premiér Dzurinda," poznamenal Urbáni.
Vládni politici reagovali, že môžu konštruktívne komunikovať s HZDS, očakávajú však od hnutia istú sebareflexiu.
Poslankyňa Mária Demeterová z KDH povedala, že nemá predsudky voči novým ľuďom za HZDS, ktorí sú v parlamente. "Vo výbore s nimi konštruktívne veľa vecí dohodneme, ale určitý politický postoj by mal byť a HZDS, ak chce ísť ďalej, sebareflexiu musí urobiť."
Podpredseda ANO Jirko Malchárek vníma výrazný posun dopredu pri spolupráci s poslancami HZDS v porovnaní s minulým volebným obdobím. Dodal však, že HZDS sa ešte oficiálne nedištancovalo od svojho vládnutia a krokov, ktoré Slovensko na dlhé roky uvalili do izolácie a spomalili integráciu. Na otázku, či je teda jeho postoj zdržanlivejší, ako má premiér, Malchárek odvetil: "Nie je zdržanlivejší, ale možno, že to nie je úplná strata pamäti."
László Nagy z SMK povedal, že pragmatická politika má opodstatnenie, má však aj isté morálne hranice. "Niektoré kroky Vladimíra Mečiara ako premiéra a niektorých zložiek štátu, za ktoré priamo či nepriamo zodpovedal, prekročili hranice morálky a zásadovosti. Cez to nie je možné prejsť mlčaním," povedal. Podotkol, že nehovorí o HZDS, ale o vtedajšom premiérovi a politikoch, ktorí mohli mať na týchto činoch účasť. "Musia to vysvetliť, aký bol ich podiel. Dovtedy nie je možné hovoriť o serióznej spolupráci." (sp, tasr)