"Sme otvorení spolupráci, ak nebude možná, budeme viesť inú kampaň, oveľa masívnejšiu, silnejšiu, lebo sa nenecháme len tak vypoklonkovať z regiónov," vyhlásil Bugár. Dodal, že má na mysli Trnavský a Nitriansky kraj.
SMK je podľa neho ochotná pristúpiť aj na kompromisy, ktoré pred tromi rokmi robiť nechcela - aj preto, že vtedy bol prijatý volebný zákon, ku ktorému má dnes výhrady koalícia i opozícia. Pripomenul slová jedného z vládnych poslancov, ktorý tvrdil, že preto treba dvojkolovú voľbu predsedu samosprávneho kraja, aby sa nitriansky biskup nemusel pozerať na maďarského župana. Šéf SMK zopakoval tiež návrh, že strana by mohla v Nitrianskom kraji postaviť na kandidátku menej poslancov, aby nemala väčšinu v zastupiteľstve.
Bugár hovorí, že na regionálnej úrovni sa môžu vytvárať rôzne koalície, ak však vzniknú na princípe "proti SMK", už "dopredu" môže povedať, že budú mať vplyv na veľkú politiku.
Poslanec Miklós Duray SME povedal, že v diskusii na kongrese boli "narážky", že by poslanci SMK mohli v krajoch lepšie fungovať, a potom by bolo aj menej roztržiek. Duray dodal, že sa s týmto názorom stotožňuje.
Pál Csáky si nemyslí, že by nejaká široká "slovenská koalícia" mohla byť úspešnejšia. Povedal, že vníma občanov, ktorí v krajoch žijú, a aj občanov slovenskej národnosti, ktorí SMK miestami fandia, a o ktorých by si nevedel predstaviť, že by sa mobilizovali podľa etnickej príslušnosti. Nemyslí si teda, že by veľká slovenská koalícia bola "zázračná zbraň" na SMK. Podľa neho SMK na krajskej úrovni osloví potenciálnych partnerov a strana bude podporovať "taký vývoj, aby nevznikli etnické bloky". (sp)