BRATISLAVA – Prezident republiky Rudolf Schuster nie je naklonený myšlienke, aby spolumajiteľ Markízy Pavol Rusko založil novú stranu. Dodal však, že nemá právo takéto počínanie kritizovať ani zakazovať.
„Presviedčal som ho, aby to nerobil. Je to jeho slobodné rozhodnutie. Musí to mať všetko premyslené. Ak sa rozhodol, tak zrejme vie prečo a aj tí, ktorí s ním pôjdu, veria v dobrý výsledok novej strany. Rozhodne nie je dobré, keď vzniká mnoho strán. Tým, že sa to drobí, aj toho občana delíme na viac skupín, čo nie je dobré,“ povedal prezident.
Nová strana má mať podľa Ruskových slov sociálno-liberálne smerovanie. K tomu sa však hlási aj SOP, ktorú pred poslednými voľbami založil práve Rudolf Schuster a významne ho podporoval aj sám Pavol Rusko a televízia Markíza.
Prezident nevidí veľké ideologické rozdiely medzi stranami: „Oni to len proklamujú. Kým tu nebude vhodné ekonomické prostredie a kým tu nebude vládnuť malý a stredný podnikateľ, darmo budeme hovoriť o pravici a ľavici. Každý chce do EÚ a NATO mimo SNS, trhovú ekonomiku a privatizáciu. Bolo by dobré, keby vznikli dve-tri strany a už by len súperili v tom, kto to skôr dosiahne a vytýči si lepšiu cestu.“
Viacerí odborníci pripúšťajú, že pripravovaná Ruskova strana má šance na úspech, upozorňujú však na to, že Rusko nemá imidž politického lídra.
„Ficov Smer, SOP či HZDS vznikli tak, že líder mal vysoké osobné preferencie. To v tejto strane neplatí, lebo Pavol Rusko sa nevnímal ako politická osobnosť,“ povedal sociológ Pavel Haulík z agentúry MVK. Podobný názor vyslovil aj prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov a sociológ Miroslav Kúska z agentúry Focus.
Politické strany Roberta Fica a Pavla Ruska by mali byť prirodzenými konkurentmi, lebo budú oslovovať približne rovnaké skupiny voličov.
Haulík si myslí, že Rusko má rovnaké možnosti ako Fico, ale možno prišiel už neskoro. „Fico stavil na skupiny nespokojných voličov koalície a na tých, pre ktorých nie je alternatívou ani dnešná opozícia. Podľa posledných prieskumov skupina nerozhodných narastá, teda určitý priestor tu je.“
Milan Lechnický z agentúry Istropolitana by považoval za cestu do hrobu, keby Ruskova televízia Markíza otvorene podporovala Ruskovu stranu. O mediálnych tvárach si Lechnický myslí svoje: „Musia mať charizmu, ktorou ľudí presvedčia. Charizmu buď niekto má, alebo nemá, to sa nedá naučiť. Mediálne známej osobnosti ešte nemusí volič rozumieť.“ Na otázku, či by Ruskovi poradil, aby novú stranu aj založil, Lechnický podotkol: „Šance tu sú, stačí sa poučiť, ako robiť z vody kolu.“
Strana Hollywoodu
Doterajší vývoj slovenskej politiky potvrdzuje, že politické spektrum nie je stabilizované.
Politológ Ľuboš Kubín si myslí, že na Slovensku sú príznaky krízy straníckeho systému. Aj preto tu podľa neho popri Smere môže vzniknúť nová strana „Hollywoodu z celebrít Markízy“. Podľa Kubína sa v tradičných programových stranách s vybudovanými regionálnymi štruktúrami vytráca zmysel straníctva a skôr sa posilňuje úloha volebných strán alebo strán manažérskeho typu. Povedal, že v prípade novej Ruskovej strany sa nedá hovoriť o jej hodnotovom zameraní, ale „bude to skôr o forme sprostredkovania politiky“.
Rusko ešte v januári SME povedal, že mu je blízka sociálno-liberálna orientácia. „To je módne označenie, ktoré zastiera obsah,“ povedal G. Mesežnikov. Myslí si, že vznik nových politických subjektov je dôsledkom novely volebného zákona z Mečiarových čias, na základe ktorej nasledovalo oslabovanie tradičných programových strán.
IGOR STUPŇAN