BRUSEL - Lídri Európskej únie sa včera na summite v Bruseli dohodli, že vo všetkých oblastiach azylovej a imigračnej politiky a kontroly hraníc, okrem legálnej migrácie, prejde únia z jednomyseľného na väčšinové hlasovanie. To znamená, že väčšina môže prehlasovať aj tých, ktorí majú iný názor.
Slovensko a niektoré ďalšie krajiny boli pôvodne proti tomu, ale Holandsko navrhlo kompromis, že väčšinové hlasovanie sa nebude týkať legálnej migrácie. S tým súhlasil aj premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý verí, že dohoda uspokojí i KDH, ktoré proti väčšinovému hlasovaniu vystupovalo najostrejšie. "My sme si isté mantinely povedali a ten výsledok sa nachádza v rozsahu tých mantinelov," povedal.
Rozhodnutie je súčasťou nového viacročného programu únie v oblasti spravodlivosti a vnútra (tzv. Haagskeho programu), ktorý lídri schválili. Lídri poverili Európsku komisiu, aby na budúci rok predložila akčný plán.
Slovensko malo voči Haagskemu programu aj ďalšiu výhradu. V časti o vzájomnom uznávaní rozhodnutí v civilných i kriminálnych záležitostiach totiž nevidí dostatočné záruky, že únia nebude smerovať napríklad k vzájomnému uznávaniu homosexuálnych partnerstiev a z nich vyplývajúcich majetkových vzťahov. Preto k Haagskemu programu priložilo jednostranné vyhlásenie, že takýto postup nebude podporovať a uznávať.
Slovensko nebude uznávať záväzky, ktoré budú vyplývať z registrovaných manželstiev uzavretých v zahraničí, z ktorých budú vyplývať povinnosti vlád, aby finančne a inak materiálne takéto registrované partnerstvá podporovali. Keď sa v Holandsku zoberie Holanďan s Nemcom a prídu na Slovensko, nebudú dostávať finančné výhody, vysvetlil minister zahraničia Eduard Kukan. (tasr)