Miklós o grantoch stále mlčí

BRATISLAVA - Kto rozhoduje o dotáciách pre environmentálne projekty, ministerstvo životného prostredia stále tají. Denník SME nedávno informoval, že peniaze dostali aj projekty, na ktorých spolupracuje dcéra ministra Lászlóa Miklósa.

Združenie Tinca, s ktorým ministrova dcéra spolupracuje, tento rok dostalo dva milióny na záchranu rezervácie Klátovské rameno. Ďalších 65-tisíc dá štát na záchranu Číčovského mŕtveho ramena, na ktorej sa Tinca podieľa. Projekty ministerstvo podporilo 60 tisícami korún aj v roku 2002 a 2,5 milióna v roku 2003.

Ministerstvo tvrdí, že o rozdelení peňazí rozhoduje rada, v ktorej sú aj zástupcovia mimovládnych organizácií a Združenia miest a obcí Slovenska. Hovorkyňa ZMOS Oľga Gáfriková a Marcel Zajac, predseda Ekofóra, ktoré združuje organizácie životného prostredia, to popierajú. Zoznam členov rady ministerstvo denníku SME už mesiac odmieta poskytnúť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo má dva grantové programy. V "Zelenom projekte" rozdeľuje milión korún komisia, v ktorej sú od roku 2002 aj členovia mimovládnych organizácií. Jej rozhodnutie je však iba odporúčaním.

"Aj keď sme projekty bodovali a odborne vyhodnotili, rada ich poradie môže zmeniť," hovorí Eva Viestová z Inštitútu aplikovanej ekológie Daphné. Konečné slovo má minister.

Tento rok rada odmietla pre "nevyhovujúci názov" aj projekt, ktorý komisia vyhodnotila ako "veľmi dobrý" a do hry vrátila projekt, pod ktorým bola podpísaná ministrova dcéra. Komisia ho predtým odmietla, lebo "nespĺňal základné kritériá". Juraj Hipš zo spoločnosti Špirála hovorí, že chýbala presná finančná tabuľka, opis jednotlivých položiek a "žiadali 103-tisíc na nedefinované subdodávky".

SkryťVypnúť reklamu

Cez druhý program - Sekciu realizácie environmentálnych programov SREP - sa už rozdeľujú milióny a rozhoduje o nich iba rada environmentálnych projektov a minister.

Ministerstvo mimovládkam odkázalo, že "dobrá spolupráca tkvie v korektnej výmene názorov". Pozvali teda Miklósa na stretnutie. "Chceli sme dohodnúť termín, ktorý by mu vyhovoval," hovorí Zajac. "Dostali sme odpoveď, že musíme počkať."

Mimovládne organizácie sa stretnú dnes, minister nepríde. Jeho sekretárka hovorí, že je v zahraničí, ale s Marcelom Zajacom sa určite stretne.

Ako ministerstvo odpovedá

6. 10. - Redaktorka SME poslala e-mail: "Chcem sa spýtať, či sa na rozhodovaní o tom, ktoré projekty budú podporené, podieľa aj niekto mimo ministerstva. Môžete napísať kto?"

SkryťVypnúť reklamu

Odpoveď ministerstva: "Systém je transparentný. Komisia pre Zelené projekty je zložená zo zástupcov ministerstva a mimovládnych organizácií. Prvý výber robí komisia, návrh predkladá Rade environmentálnych projektov, ktorá odporúča na dotáciu najlepšie projekty. V oboch orgánoch majú zastúpenie aj mimovládne organizácie. Tento systém dvojstupňovej kontroly minister považuje za dobre fungujúci. Komisia pre SREP sa obsadzuje - generálni riaditelia sekcií, zástupca ZMOS, zástupca mimovládnych organizácií."

7. 10. - SME: "Poprosila by som vás o doplnenie - zoznam členov rady environmentálnych programov, z ktorých sú organizácií, v prípade SREP aj meno zástupcu ZMOS a zástupcov mimovládok."

7. a 8. 10. - Denník SME na ministerstvo telefonoval. Odpoveď Dany Gregorovej z tlačového odboru: "Čo budem vedieť, to pošlem."

SkryťVypnúť reklamu

8. 10. - SME: "Pani Gregorová, budem rada, ak sa vám podarí získať ten zoznam členov." Ministerstvo nereagovalo.

14. 10. - SME: "Chcem sa pripomenúť a spýtať sa, či mi pošlete zoznam členov rady environmentálnych projektov, článok sme už uverejnili, nemohli sme dlhšie čakať, ale budem rada, ak mi zoznam pošlete, určite ho využijem." Ministerstvo nereagovalo.

26. 10. - Požiadali sme o zoznam členov podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám.

29. 10. - Ministerstvo poslalo menný zoznam členov komisie v programe Zelený projekt, v ktorej sú aj zástupcovia mimovládok. Zoznam členov rady opäť neposlalo: "Na vašu žiadosť ohľadom zloženia Rady environmentálnych programov oznamujeme: Na základe článku XI. ods.2 písm. f) Organizačného poriadku ministerstva zriaďuje minister životného prostredia rozhodnutím Radu ako svoj poradný orgán. V rozhodnutí vymenúva predsedu, tajomníka a členov Rady, ktorými sú okrem vedúceho služobného úradu aj generálny riaditelia sekcií, zástupca Združenia miest a obcí, zástupca Slovenskej agentúry životného prostredia a zástupca niektorej z mimovládnych organizácií."

SkryťVypnúť reklamu

(haj)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu