V každej obci na Slovensku zasadá, či bude zasadať, komisia, ktorá sa podieľa na zostavovaní registra obnovenej evidencie pozemkov. Vychádza pritom z rôznych listín aj svedeckých výpovedí.
Register sa schvaľuje v rámci konania, ktoré sa začína na podnet správneho orgánu. Občania by sa mali o začatí konania dozvedieť prostredníctvom oznámenia na obecnej tabuli. Oznámenie musí byť vyvesené až do schválenia registra. Hoci sú obecné komisie povinné pripraviť podklady na vytvorenie registrov a vyhľadávať vlastníkov pozemkov, ktorých bydlisko nie je známe, nedá sa na ne spoľahnúť.
"Ľudia by sa mali zaujímať o to, kedy sa v ich obci začne konanie o zostavení registra," hovorí podpredseda Úradu geodézie, kartografie a katastra Peter Vojtko. Ak občan zistí, že sa v obci, v ktorej vlastní pozemok, začalo konanie o zostavení registra, "je v jeho záujme predložiť komisii alebo spracovateľovi registra doklady a listiny potrebné na jednoznačnú identifikáciu vlastníka a predmetu vlastníctva".
Čo, ak už konanie prebehlo
V prípade, že už bol register schválený bez vedomia majiteľa a jeho pozemok bol do katastra zapísaný ako pozemok nezisteného vlastníka, treba sa obrátiť rovno na katastrálny úrad. O tom, či sa tak stalo, informuje zoznam nezistených vlastníkov aj na stránke www.sme.sk.
"Tam, kde je register hotový a zapísaný v katastri nehnuteľností, by žijúci vlastníci mali príslušnej správe katastra doložiť doklady, ktorými preukážu svoje trvalé bydlisko a dátum narodenia. Tieto údaje sa v katastri nehnuteľností doplnia k menu vlastníka. Tým sa nezistený vlastník stane známym vlastníkom," vysvetľuje Vojtko.
Ak ide o dedičstvo po zomretom vlastníkovi, ktoré nebolo doteraz prerokované, treba urýchlene požiadať súd o jeho prejednanie a dedičské rozhodnutie predložiť na zápis do katastra. "Ak sa dedičstvo nestihne prejednať do 1. septembra 2005, je nutné o tom informovať príslušnú správu katastra," hovorí Vojtko.
Treba čakať na zostavovanie registra?
Netreba. Vlastníci pozemkov môžu chýbajúce údaje v katastri doplniť, resp. predložiť potrebné doklady aj bez toho, aby museli čakať na to, kedy sa v ich obci začne konanie o zostavení registra. "Pozemky, ktoré majú v katastri založený list vlastníctva so všetkými potrebnými údajmi, nie sú potom predmetom konania pri zostavovaní registra, a tak ani nehrozí, že prejdú do vlastníctva štátu," hovorí Vojtko.
Ako zistíte, či vlastníte pôdu?
Ak sa pozemok nachádza v katastrálnom území, kde už prebehlo zostavovanie registra, sú údaje o vlastníkoch v elektronickej databáze. Treba si však uvedomiť, že zoznam obsahuje len mená bez presnej adresy a dátumu narodenia a môže sa v ňom vyskytnúť veľa menovcov.
Ak sa pozemok nachádza v katastrálnom území, kde ešte neprebehlo zostavovanie registra, nezostáva nič iné, len fyzické hľadanie v pozemkových knihách. To však predpokladá aspoň približnú znalosť, kde sa pozemky nachádzajú.
Počet katastrálnych území: 3551
* Počet spracovaných registrov v katastrálnych územiach: 1639
* Najviac registrov je hotových: v Prešovskom, Banskobystrickom a Košickom kraji.
* Doteraz dal štát na vytváranie registrov spolu: 2 miliardy korún
* Koniec vytváranie registrov za súčastných podmienok: rok 2023
* Optimistický scenár pri zvýšení zdrojov: rok 2010 - 2011