Senátorka Hillary Clintonová. FOTO - ČTK/AP
h, kde tradične vyhrávajú len republikáni.
"Som tu trochu neskoro a len krátko," povedal v stredu Kerry sklamaným voličom. Podľa BBC by sa táto veta mohla stať epitafom jeho kampane. Ak chcú demokrati preraziť, musia s dostatočným predstihom hľadať prezidentských kandidátov, aby sa vyhli podobnému scenáru ako s Kerrym, o ktorom pred viac ako rokom širšia verejnosť vedela len málo.
Viac prieskumov ukázalo, že ľudia väčšinou nevolili Kerryho, ale proti Bushovi. Je inteligentný, myslela si väčšina, chýbala mu však charizma typu Billa Clintona. "To sa musí zmeniť, musíme prísť so skutočnou osobnosťou," tvrdia demokrati.
Najvážnejšou kandidátkou Demokratickej strany na prezidentskú nomináciu je teraz bývalá prvá dáma a senátorka z New Yorku Hillary Clintonová. Je známa a obľúbená. "Strana s ňou určite ráta," hovorí Chris Lehane, poradca Demokratickej strany. Skôr, ako prídu prezidentské voľby, však musí suverénne obhájiť post v senátnych voľbách. "Ona vie, že musí sledovať loptičku, a tou loptičkou je rok 2006," píše The New York Times. Jej výhodou môže byť, že teraz bude asi ako najznámejšia demokratka v Senáte neoficiálnou hovorkyňou demokratov.
Demokrati sú však opatrní. New York nereprezentuje celé Spojené štáty. Ukázalo sa, že červené republikánske štáty sú ešte červenejšie, ako sa čakalo. Osloví emancipovaná žena konzervatívnych voličov z južných štátov? Z hry nevypadáva ani mladý John Edwards, ktorý kandidoval s Kerrym na viceprezidenta. Kritici však tvrdia, že na prezidenta nie je dostatočne skúsený, a navyše, voliči v jeho domovskej Severnej Karolíne dali prednosť Bushovi. Spomína sa aj guvernér z Nového Mexika Bill Richardson či jeho kolega z Iowi Tom Vilsack a jediný černošský zástupca v Senáte Barack Obama.
Podľa guvernéra Richardsona by mali demokrati hľadať novú generáciu lídrov mimo tradičného centra. "Nemôže to byť len o kongresmanoch a senátoroch z Washingtonu. Mali by sme rátať aj s guvernérmi, ktorí svoje posty obhája aj v štátoch na západe a juhu."
O úspechu, napokon, rozhodnú konzervatívni voliči v "červených" štátoch ako Florida či Nevada, kde Kerry neuspel. "Ak sa demokratom nepodarí vyhrať ani v jednom z južných štátov, musia vyhrať v 70 percentách zvyšku USA," citovali Los Angeles Times politického experta Merle Blacka. Ak chcú demokrati o štyri roky preraziť, musia si udržať liberálne pobrežie a zároveň prilákať aj konzervatívnych voličov. Čas na namiešanie správneho receptu už beží. Ich výhodou môže byť, že po Bushovi musia začať hľadať svojho kandidáta aj republikáni.
MIREK TÓDA