Van Gogh bol kontroverzný režisér. Polonahá zbičovaná žena s veršami koránu napísanými priamo na tele sa objavila vo filme Poddanosť, ktorý pobúril mnoho moslimov v Holandsku. FOTO - ČTK/AP
Brutálna vražda filmového režiséra Théa van Gogha zaskočila tradične liberálnu holandskú spoločnosť, ktorá sa ešte nespamätala z vraždy populistického predáka Pima Fortuyna v máji 2002. Potom, čo sa ukázalo, že zadržaný podozrivý by mohol byť blízky radikálnym islamistom, sa navyše politici, médiá i zástupcovia moslimov obávajú násilia v krajine. Holandská vláda už vyzvala obyvateľov, aby zachovali pokoj.
Muž, ktorého v utorok zadržali v Amsterdame holandskí policajti krátko po vražde van Gogha, mal úzke kontakty s radikálnymi islamskými kruhmi v krajine. Denník Volkskrant napísal, že z vraždy je podozrivý dvadsaťšesťročný muž, ktorý má holandské i marocké občianstvo.
Režisérova vražda sa odohrala v centre Amsterdamu, kadial prechádzal na bicykli. Vrah mu zasadil niekoľko bodných rán a potom ho zasiahol niekoľkými strelami. Van Gogh (47) bol prapravnukom brata slávneho holandského maliara Vincenta van Gogha.
Na mieste vraždy boli dva nože, jeden bol zabodnutý do hrude obete a pridržiaval kus papiera s odkazom, ktorý polícia nezverejnila. Podľa tlače išlo o úryvky z koránu a bola tam výzva na svätú vojnu (džihád).
Moslimskí radikáli van Gogha už dlhšie obviňovali, že zosmiešňuje ich vieru a zaradili sa do okruhu hlavných podozrivých.
Dvadsaťštyri hodín po atentáte zadržali bezpečnostné sily v Amsterdame osem údajných islamských extrémistov pre podozrenie, že patria k zločineckej organizácii. Ide o šesť Maročanov, Španiela marockého pôvodu a o jedného Alžírčana. Pri piatich domových prehliadkach policajti zhabali rôzne knihy a texty.
Hoci van Gogh nepatril k všeobecne obľúbeným osobnostiam, jeho vražda verejnosťou otriasla. Na miesto, kde van Gogh zomrel, nosia ľudia kvetiny a zapaľujú tam sviečky. Do kondolenčných listín na internete sa zapísali desaťtisíce ľudí.
Podľa niektorých médií mal van Gogh v úmysle nakrútiť ďalší kontroverzný film, tentoraz o holandskom populistickom predákovi Pimovi Fortuynovi, ktorého v máji 2002 zastrelil aktivista hnutia na ochranu zvierat.
Van Gogh na seba upozornil filmom Poddanosť kritizujúcim násilie proti ženám v islamských spoločnostiach.
Zachytáva osud ženy zneužívanej manželom a v moslimských kruhoch v Holandsku vyvolal veľké pobúrenie a režisér dostal mnoho vyhrážok smrti. V Holandsku žije asi milión moslimov, tvoria 5,5 percenta populácie. (čtk, reuters, r)