Pred Bielym domom stáli reportérske hviezdy. Aj tie však boli opatrné. FOTO- REUTERS |
Kto chcel, informácie si našiel.
Tentoraz nešlo o rýchlosť, ale o presnosť. Americké televízie nechceli zopakovať fiasko spred štyroch rokov, keď za víťaza nesprávne vyhlásili Alberta Gorea. Moderátori hlavných televízií preto hovorili často takto: je to vysoko pravdepodobné, nepočúvajte, čo hovoria iní, my sme opatrnejší, je predčasné hovoriť, kto zvíťazil.
Odvážnejšie boli len dve televízie: najprv Fox a neskôr NBC oznámili, že Bush má Ohio a je na najlepšej ceste zotrvať v Bielom dome. Konkurenčná CNN, CBS a ABC sa na to neodhodlali. "Radšej budeme poslední, ale nebudeme sa mýliť," zrhnul ich stratégiu ostrieľaný moderátor Dan Rather.
Bolo to skutočne dramatické. Volebné odhady, teda prieskum medzi voličmi, ktorí práve odvolili, totiž jasne favorizovali Johna Kerryho. "Všetky tieto drahé prieskumy môžu ísť dočerta," povedal volebný analytik CNN Jeff Greenfield. Priznal, že pod ich vplyvom bola väčšina moderátorov, aj keď sa snažili byť nestranní. Televízie a agentúra AP, ktoré si prieskumy objednali, chcú tiež preveriť, prečo agentúry na prieskum verejnej mienky už druhýkrát precenili demokratického kandidáta.
Oznamovanie predbežných odhadov sú výmyslom médií a teraz na to doplatili, hovoria kritici. Zabúdajú však, že sa im od roku 1980, keď televízie prvýkrát presne predpovedali víťazstvo republikána Ronalda Reagana, až do roku 2000 darilo.
Mediálni analytici tiež upozorňujú, že napriek proklamovanej nestrannosti sa objavili formulácie, ktoré mohli ovplyvniť voličov, ktorí sa len chystali voliť. Reportér NBC napríklad citoval nemenovaného poradcu, že Bush sa chystá na veľký comeback, novinár z ABC zase hovoril o tom, že Bush je nervózny.
Napriek tomu, že televízie zdôrazňovali opatrnosť, nevyhli sa prirodzenej súťaživosti a spochybňovali výsledky konkurencie. Napríklad, keď televízia CBS prisúdila Virginiu a Severnú Karolínu Bushovi, ostatní tak urobili až po pol hodine, keď to bolo očividné. Moderátor ABC však stále upozorňoval svojho kolegu reportéra, že o týchto výsledkoch len špekuluje.
S prácou televízií neboli spokojní ani demokrati, ani republikáni. Spokojní neboli ani sami novinári. V prieskume pred voľbami hovorili, že sa príliš sústreďovali na stratégiu jednotlivých kandidátov a nie na to, čo hovoria.