Demokrat Kerry bojoval o Ohio do poslednej chvíle. Zatiaľ vedie Bush. FOTO - REUTERS
Floridou roku 2004 bolo Ohio. Problematické dierne štítky vystriedali provizórne hlasy, ktoré umožnili voliť aj nezaregistrovaným voličom. Niekoľko hodín to vyzeralo, že sa opäť bude dodatočne sčítavať a Amerika si na meno nového prezidenta počká. Demokrat Kerry to však vzdal.
Siedmy najväčší štát Ameriky volil pred štyrmi rokmi prezidenta Georgea Busha. Tento rok si na neho brúsil zuby demokrat Kerry.
V roku 2001 tu o prácu prišlo viac ako 200-tisíc ľudí. A to bola Kerryho parketa. Nezamestnanosť sa v 11-miliónovom štáte vyšplhala nad americký priemer a Kerry sľuboval ľuďom nové pracovné miesta. Ohio je štát so silným hutníckym a automobilovým priemyslom. Hospodárska kríza postihla vtedy hlavné mesto Columbus a veľké mestá ako Cleveland, Dayton či Cincinnati. Poľnohospodársky vidiek však zostal konzervatívny a probushovský.
Včera odhadovali rozdiely medzi Bushom a Kerrym na 125-tisíc hlasov. Agentúra Reuters písala o 260-tisíc hlasov, agentúra AFP o 100-tisíc.
Niekoľko hodín to vyzeralo, že rozhodnú provizórne hlasy. Väčšina z nich patrila podľa televíznej stanice CBS voličom zo štvrtí v mestách Cincinnati a Cleveland. Sú to väčšinou černosi, ktorí nemajú požadované dokumenty o bydlisku. Mnohí z nich sú bezdomovci alebo nemajú stálu adresu a bývajú, kde sa dá. Ak by sa provizórne hlasy nezaviedli, nemohli by vôbec voliť. Takto sa zaregistrovali v deň volieb a svoj hlas odovzdali.
Demokrati najprv trvali na sčítaní týchto hlasov. Až 90 percent černochov volí podľa prieskumov práve Kerryho stranu. Šéf ohijskej volebnej komisie Kenneth Blackwell sa však nechcel ponáhľať. "Každému hovorím, aby sa poriadne nadýchol a upokojil," povedal včera. Jeho komisia mala na sčítanie sporných hlasov podľa zákona 11 dní.
Ohio už s provizórnymi hlasmi skúsenosť má. Na rozdiel od iných amerických štátov sa tu započítavali už pred štyrmi rokmi. Vtedy ich bolo 100-tisíc a podľa Blackwella až 90 percent z nich nakoniec uznali za platné.
Teraz by ich mohlo byť viac, pretože volebná účasť bola podobne ako v celej Amerike oveľa vyššia. Republikáni tvrdili, že nič nerozhodnú, pretože ich je len čosi vyše 100-tisíc, a to je menej, než je Bushov náskok. Demokrati, naopak, vyhlasovali, že provizórnych hlasov je 250-tisíc. A tie by mohli Kerryho ešte dostať do Bieleho domu.
Dráma sa však skončila rýchlejšie, než sa začala. Kerry priznal porážku a Ohio pripadlo novému prezidentovi. Tak ako napokon väčšinou za posledných sto rokov.
Provizórne hlasy
Provizórne hlasy zaviedli podľa AP v Spojených štátoch po problematickej voľbe prezidenta pred štyrmi rokmi. Stali sa súčasťou celoštátnej reformy volebného systému potom, čo na Floride rozhodoval v roku 2000 každý hlas. Provizórne hlasy dávajú každému voličovi možnosť odvoliť aj v prípade, že bolo jeho volebné právo akýmkoľvek spôsobom spochybnené. Môže napríklad voliť, aj keď jeho meno nie je na zozname voličov alebo je jeho volebný hlas sporný iným spôsobom. Odhaduje sa, že v roku 2000 nemohlo odovzdať svoj hlas pre byrokratické prekážky alebo iné chyby asi milión Američanov.
Provizórne hlasy sa spočítavajú oddelene od zvyšných hlasov. Až keď sa potvrdí, že sú platné, zaratúvajú sa do výsledku. (mim)