Okrem budovy je na novostovbe SND veľmi lukratívne aj prostredie. FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Už v najbližšom čase bude vláda rozhodovať, čo s "novostavbou" budovy Slovenského národného divadla. Porada ekonomických ministrov jej minulý týždeň odporučila, že dostavbu i prevádzku by mohla financovať firma Truthheim Invest. Výmenou získa možnosť využívať lukratívne priestory okolo stavby v centre Bratislavy.
"Ide o dopracovanie východiskového návrhu, ktorý sme predložili na rokovanie vlády ešte v roku 2003. V ňom sme navrhli hľadať súkromného investora a zároveň zveriť správu budovy správcovskej spoločnosti," hovorí Andrej Zmeček, riaditeľ sekcie umenia na ministerstve kultúry. Ministerstvo zdôraznilo, že sa sústredí na to, aby bol pri prevádzke jasne zadefinovaný "záujem rezortu kultúry a širšej kultúrnej obce".
So zástupcami divadla o prevádzke novej budovy zatiaľ nikto nehovoril. "Máme však avizované, že by k takémuto stretnutiu malo prísť," povedal SME Tibor Svierčik, ekonomický riaditeľ SND.
V materiáli sa hovorí o jedinom možnom investorovi. Zmeček na otázku SME, či je takýto výber partnera priehľadný, odpovedal, že prípadný tender by bolo veľmi ťažké "vyšpecifikovať". "Veľa sa o tom interne diskutovalo, navrhnuté riešenie vychádza z možností konkrétneho partnera. Akýkoľvek iný partner by vyžadoval iné riešenie. Budova nebude veľmi pravdepodobne spočiatku generovať zisk, do jej dostavby vstúpi len ten, kto má v jej okolí aj iné záujmy."
Ministerstvo financií na rovnakú otázku odpovedalo, že nejde o klasický odpredaj či spoločný podnik. "Bol urobený prieskum, potom boli oslovení viacerí potenciálni investori. Spoločnosť Truthheim ponúka najlepšie podmienky," povedal hovorca ministerstva Peter Papanek. Hovorí, že "kritickým elementom" bol v tomto prípade čas.
Budúcoročný štátny rozpočet by mal zahŕňať už iba minimálne náklady na vznik akciovej spoločnosti. "Nový investor by mal garantovať, že nebude žiadať ďalšie dotácie zo štátneho rozpočtu. Na tom je projekt postavený," povedal Papanek.
Na názory, že súkromná spoločnosť podľa tohto návrhu získa 49 percent z majetku, do ktorého už štát dal miliardy, a pritom do akciovej spoločnosti vloží len okolo 800 miliónov, Zmeček reagoval: "Nevieme, aká je reálna trhová cena tohto majetku. Zverejňované náklady 3,4 miliardy by som bral relatívne. Nevieme zohľadniť mieru inflácie, vplyv zmien meny či predraženie stavby spôsobené jej 18-ročnou výstavbou." Je známe, že mnohé zariadenia na stavbe zastarali bez toho, že by boli použité.
O novom partnerovi podľa stanoviska ministerstva hospodárstva nerozhodol minister Pavol Rusko, ale medzirezortná pracovná skupina. Hovorca ministerstva Maroš Havran ďalej informoval, že na podpis je už pripravené memorandum o porozumení medzi vládou a Truthheimom. Podľa neho má spoločnosť Truthheim Invest so sídlom v New Yorku záujem o viaceré investície v bratislavskom regióne.
Truthheim vlastní hotel Carlton, ale aj iné nehnuteľnosti v Bratislave. Okrem dobudovania SND ako kultúrno-umeleckého a konferenčného centra sa v jej plánoch objavuje aj výstavba obchodov, reštaurácií, kancelárií, štvorhviezdičkového hotela, golfového ihriska a či viacúčelového športového areálu na brehu Dunaja.