Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (vľavo) prebral euroústavu z rúk premiéra Mikuláša Dzurindu bez veľkého nadšenia. FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Slovensko sa možno stane prvou členskou krajinou Európskej únie, ktorá ratifikuje návrh budúcej európskej ústavy.
Len päť dní po podpise ústavy v Ríme odovzdal včera jej text premiér Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) predsedovi parlamentu Pavlovi Hrušovskému (KDH). Dzurinda chce, aby parlament ústavu ratifikoval už na schôdzi začínajúcej sa 30. novembra. Európsky parlament má o nej bude hlasovať až v polovici decembra.
Premiér včera poprel, že chce pre Slovensko prvenstvo pri schválení ústavy. "Takto otázka vôbec nestojí. Ale tak, ako nevidím dôvod extrémne sa ponáhľať, nevidím ani dôvod tento proces brzdiť." Spoločenská diskusia o ústave už podľa neho prebehla.
Hrušovský, ktorého KDH sa bude stále usilovať o referendum v tejto otázke, si, naopak, myslí, že ešte je potrebná širšia spoločenská diskusia. Okrem toho v decembri má parlament schvaľovať štátny rozpočet a nie je isté, či bude mať dosť času aj na ústavu. Hrušovský sa chce o jej zaradení do programu poradiť v poslaneckom grémiu, "či dokážeme časovo, ale aj vecne prerokovať návrh ústavnej zmluvy".
Hrušovský nevylúčil, že ústava môže prísť v parlamente na rad aj podstatne neskôr ako v decembri. Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos povedal, že termín jej schvaľovania je "v rukách nás poslancov".
Aj predseda výboru pre európske záležitosti Tibor Mikuš z HZDS tvrdí, že nie je dôvod sa ponáhľať. Boris Zala zo Smeru považuje za najvhodnejší niektorý z jarných termínov.
Slovenská vláda minulý týždeň rozhodla, ústavu schváli parlament. Vo viacerých štátoch únie bude referendum. (rp)
Aký bude osud európskej ústavy
Á 29. október 2004 - európsku ústavu v Ríme podpísali najvyšší predstavitelia členských krajín Európskej únie.
Á 15. december 2004 - euroústavu bude v Štrasburgu schvaľovať Európsky parlament.
Á 20. február 2005 - pravdepodobný dátum, keď ako prvé usporiada referendum o európskej ústave Španielsko.
Á 29. októbra 2007 - do tohto dátumu by mali členské krajiny únie ústavu ratifikovať, potom ústava vstúpi do platnosti.
Á Január 2008 - ak bude ústava ratifikovaná, funkcie sa pravdepodobne v tomto termíne ujmú "prezident" a minister zahraničia únie.
Á 2009 - začnú platiť inštituciálne zmeny s výnimkou tých, ktoré sa týkajú Európskej komisie. (čtk)