Mladá Ukrajinka stojí na kyjevskom námestí zakrytá v opozičnej oranžovej zástave s nápisom "Áno, Juščenko!". FOTO -TASR/AFP
Tesný výsledok prvého kola prezidentských volieb je podľa Hryhoryja Nemyriu dôkazom, že voliči si nedali výsledok nadiktovať zhoraMedzinárodní pozorovatelia spochybnili priebeh prvého kola prezidentských volieb na Ukrajine. Podľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) voľby nezodpovedali demokratickým pravidlám. Rovnaký názor má aj Hryhoryj Nemyria, renomovaný ukrajinský politológ a riaditeľ Centra pre európske a medzinárodné štúdie na Univerzite Tarasa Ševčenka v Kyjeve. "V mnohých prípadoch tieto voľby neboli slobodné a fér," povedal v rozhovore pre SME. Ešte pred otvorením volebných miestností sa podľa neho volebné pravidlá porušili v troch oblastiach.
"Po prvé: opoziční prezidentskí kandidáti nemali prístup k médiám a mimovládne organizácie boli prenasledované, po druhé: vládna garnitúra zneužila svoju moc na protežovanie svojho kandidáta a napokon do predvolebného boja zasiahlo zahraničie," povedal Nemyria, pričom narážal na návštevu ruského prezidenta Vladimíra Putina tri dni pred voľbami.
Samotný volebný deň sprevádzalo množstvo nedostatkov. Objavilo sa veľa sťažností na neúplný zoznam voličov, na ktorom sa nenašla napríklad ani Nemyriova žena.
Ako obrať Juščenka o víťazstvo
Opozícia včera v ukrajinskom parlamente ostro protestovala. Ľudové hlasovanie bolo podľa nej zmanipulované. "Juščenko vyhral prvé kolo, ale využil sa každý nástroj, aby sa tomu zabránilo," povedal Juščenkov volebný manažér Olexander Zinčenko. Narážal najmä na Ústrednú volebnú komisiu. Tá po sčítaní 94 percent hlasov, podľa ktorých tesne vyhral Viktor Janukovyč, prestala zverejňovať ďalšie čísla. Chýbali pritom hlasy zo západnej časti Ukrajiny, kde volili najmä Juščenka, a všetko nasvedčovalo, že by voľby v prvom kole vyhral opozičný líder strany Naša Ukrajina, a nie premiér Janukovyč.
Opozícia sa domnieva, že volebná komisia zámerne zatajila výsledok po sčítaní 98 percent hlasov, po ktorom už s náskokom 340-tisíc hlasov viedol Juščenko. Napriek tomu, že nikto z kandidátov nezískal potrebných 50 percent a druhé kolo by bolo tak či tak, opozícia považuje počínanie komisie za pokus obrať Jučšenka o symbolické víťazstvo v prvom kole.
Podľa politológa Nemyriu komisia po formálnej stránke neurobila nič nezákonné, pretože na zverejnenie konečných výsledkov má desať dní. Spôsob, akým prerušila oznamovanie predbežných výsledkov, však podľa neho nebol legitímny. "To ticho po zverejnení čiastkových výsledkov bola tá najhoršia možnosť, ktorú si komisia mohla vybrať," hovorí Nemyria a dodáva, že je teraz na šéfovi komisie, aby situáciu vysvetlil.
Ukrajina začala rozmýšľať
Po prvom kole sa situácia radikálne zmenila. V hre definitívne zostali dvaja politici s úplne odlišnými názormi na budúci vývoj v krajine. V prezidentských voľbách si voliči nevyberú len meno nového prezidenta, ale aj ďalšie smerovanie krajiny. Premiér Janukovyč a bývalý donecký gubernátor, ktorého podporujú okrem prezidenta Kučmu aj miestni oligarchovia, symbolizuje úzke napojenie na Moskvu. Expremiér a bývalý šéf Centrálnej banky Juščenko je zase vnímaný ako prozápadný politik orientovaný na Európsku úniu.
Napriek tomu, že medzinárodní pozorovatelia skonštatovali vážne nedostatky v prvom kole, Nemyria zostáva optimistom. "Taký tesný výsledok ma napriek vážnym pochybnostiam napĺňa optimizmom. Ukázal, že ukrajinskí ľudia sú schopní premýšľať a robiť vážne slobodné rozhodnutia," domnieva sa Nemyria.