V parlamente opäť hlasovali spoločne poslanci HZDS a SDKÚ, v inom prípade hlasovali s opozíciou niektorí poslanci SMK. A novelu rokovacieho poriadku zasa schválila celá opozícia s podporou koaličnej ANO.
Predseda parlamentu a KDH Pavol Hrušovský povedal, že situácia v koalícii "začína byť povážlivá", predseda SMK Béla Bugár hovorí "o podraze" zo strany SDKÚ. Tá spolu s opozíciou zastavila transformáciu štátneho podniku Lesy SR.
Hrušovský i Bugár opäť hovoria o dohodách medzi HZDS a SDKÚ. Bugár síce nemá písomný dôkaz, ale "vidím, čo sa tu robí, a vidím aj to, akým spôsobom niektorí poslanci z SDKÚ hovorili o tom, že sa dohodli". Hrušovský povedal, že "sú podozrenia, že dohody medzi HZDS a SDKÚ sú širšie, ako sme počuli od pána premiéra".
Poslanec František Mikloško (KDH) povedal, že koalícia je rozbitá a "prežívame spôsobom, ktorý som ešte za 15 rokov v politike nevidel".
Podpredseda SDKÚ Milan Hort nevníma vzťahy v koalícii tak dramaticky a podľa neho nie sú také "zlé, ako sú interpretované cez médiá". HZDS včera dohody s SDKÚ odmietlo a tvrdí, že chybu robí KDH, keď podporuje SMK v snahe "vytvoriť protiváhu voči SDKÚ a ANO". Podpora KDH "pre viaceré kroky SMK" totiž podľa HZDS "vytvára stav nepriaznivý pre Slovákov, a tým aj pre HZDS".
Politológ Ľuboš Kubín si myslí, že hrozí "erózia koaličného systému", a teraz pôjde o to, či SMK a KDH budú tolerovať, že tieňové dohody medzi HZDS a SDKÚ budú mať väčšiu váhu ako mechanizmus koaličnej dohody.
Podľa Kubína sa SMK a KDH musia rozhodnúť, či ako krajnú možnosť neotvoriť aj otázku predčasných volieb.
Spor v koalícii sa včera vyostril nato, ako SDKÚ s opozíciou presadila, že transformácia Lesov SR sa pozastaví. Návrh podal poslanec Miroslav Maxon (HZDS).
Bugár povedal, že o probléme štátnych lesov "sa vedie ostrý boj vnútri koalície" a hoci sa koaličná komisia už dohodla na jeho riešení, "SDKÚ má iný problém a teraz sa spojili s HZDS".
Podpredseda SDKÚ Milan Hort namieta, že podporili len uznesenie pôdohospodárskeho výboru, ktoré "kopíruje" vládny program, a nevie, prečo Bugár hovorí o podraze.
SDKÚ zase poukázala na hlasovanie časti SMK, ktorá spolu s opozíciou presadila uznesenie, aby vláda preskúmala majetkové a finančné prevody nebankových subjektov na politikov a strany. Navrhol to poslanec KSS Karol Ondriaš.
ANO zase spolu s opozíciou schválili novelu zákona o rokovacom poriadku, ktorá umožňuje zriadiť vyšetrovacie výbory. Tie budú možno dôvodom, že koalícia podá podnet na Ústavný súd.
Včera doznieval aj spor o tom, ako Hrušovský ešte v piatok riadil hlasovanie o návrhu poslankyne Kataríny Tóthovej z HZDS. Tá žiadala parlament, aby spoločne hlasoval o dôvere ministrovi školstva Martinovi Froncovi a o jeho neuspokojivej odpovedi na interpeláciu Tóthovej. Opozícia sa snažila doplniť program schôdze o návrh na odvolanie Hrušovského, bola však neúspešná.
Hrušovský "kvituje", že opozícia našla "slabé miesto" v rokovacom poriadku a upozornila koalíciu, že stratila väčšinu v parlamente. Vylučuje však, že by postupoval účelovo a chránil straníckeho kolegu ministra Fronca.