sa neudialo nič, čo by sa vo väčšom meradle pozitívne prejavilo na trhu telefónnej služby," zhodnotil situáciu generálny Juraj Taptič, šéf eTelu, jednej z firiem, ktorá chce konkurovať kedysi monopolnému Slovak Telecomu.
Na začiatku roku 2003 sa formálne uvoľnilo poskytovanie telefónnej služby, rozbehli sa rokovania o prepojení a Telekomunikačný úrad vydal rozhodnutie o podmienkach prepojenia, ktoré čaká na naplnenie v praxi. Reálne otvorenie trhu podľa Taptiča prinesie až uzavretie prepojovacej dohody medzi Slovak Telecomom a jeho konkurentmi. Alternatívni operátori budú môcť vstúpiť na trh s lacnejšími telefónnymi službami až potom, keď spoja svoje siete so sieťami Telecomu.
Mnohé firmy čakajú na poskytovanie telefónnej služby už takmer dva roky. No fungujúce prepojenie podľa Taptiča nebude ani v januári 2005. "Aj keby sme dohodu podpísali zajtra, do januára 2005 to nestihneme," myslí si šéf eTelu.
Obavy z odkladu
Keďže Telecom a jeho konkurenti neboli dlhodobo schopní dohodnúť sa na podmienkach prepojenia, stanovil ich Telekomunikačný úrad. Zdalo sa, že je tým vydláždená cesta pre faktické prepojenie. No asociácia alternatívnych operátorov má obavu, že Telecom opäť využije všetky nástroje, aby oddialil platnosť rozhodnutia úradu.
Telecom má totiž možnosť spochybniť ho na Najvyššom súde. Ľudia z firmy zatiaľ nevyvrátili, ani nepotvrdil, či tak urobia. "Požiadavky Telekomunikačného úradu sme do zmluvy o prepojení zapracovali. Napriek tomu podanie žaloby na súd stále zvažujeme," informoval SME hovorca Slovak Telecomu Radoslav Bielka.
Odvolanie na Najvyšší súd sa bývalému štátnemu monopolu už niekoľkokrát vyplatilo. Obvykle požiadal súd o vydanie predbežného opatrenia, ktoré do vydania rozsudku účinnosť napadnutých rozhodnutí úradov zastavilo. Naposledy tak unikol povinnosti oddeliť rýchle prepojenie na internet od mesačného paušálu.
Proti predbežnému opatreniu Najvyššieho súdu sa nedá odvolať. Situáciu komplikuje aj fakt, že senát súdu nie je pri rozhodovaní nijako časovo limitovaný.
"Ak Slovak Telecom požiada o predbežné opatrenie a súd mu vyhovie, proces prepojenia sietí sa zastaví, kým nepadne konečné rozhodnutie," upozorňuje predseda Asociácie telekomunikačných operátorov Vladimír Ondrovič. Napríklad odvolanie Slovak Telecomu proti rozhodnutiam Protimonopolného úradu súd posudzoval vyše roka.
Bielka dôrazne odmietol úvahy Ondroviča o ďalšom posunutí nástupu konkurencie na trh telefónnej služby. "Najvyšší súd je nezávislý orgán a vydanie rozhodnutia môže trvať rok, ale aj deň, čo Slovak Telecom vôbec nedokáže ovplyvniť," podotkol hovorca.
Hrozienka z koláča
Vzájomným prepojením si konkurenti Telecomu neotvoria cestu len k domácim, ale aj k firemným zákazníkom bývalého štátneho monopolu. No Telecom malé dravé telekomunikačné firmy do svojej siete pustiť nechce. Konkurenciu podľa neho nezaujímajú domácnosti, ale lukratívni firemní klienti. Telecom sa obáva, že mu pružní malí operátori iba "vyjedia hrozienka z koláča" a vrhnú sa na zaujímavé firmy.
Alternatívni operátori zase hovoria, že služby domácnostiam začnú ponúkať až po vzájomnom prepojení so Slovak Telecom. Za súčasných podmienok domácnosti obsluhovať nevedia. "Nedokážeme to robiť bez strát, a preto sa zameriavame len na biznis veľkých klientov," povedal šéf firmy eTel. Bez získania prístupu k domácnostiam a malým klientom však využívajú len minimum skutočných možností trhu. (dc)