Čaká sa boj o župana
Bratislavskí poslanci vraj fungujú bez politikárčenia. Okrem poslancov pravicovej päťkoalície (SDKÚ - KDH - ANO - SMK - DS) to tvrdí aj opozícia. Problémy sa očakávajú skôr pri hľadaní dohody, kto bude kandidovať za župana.
Podľa Jozefa Čierneho z KDH aj napriek tomu, že sa objavia nezhody, je ich podstatne menej ako v parlamente a nesúvisia s politikou. Braňo Zahradník z SDKÚ si myslí, že je to dané volebným väčšinovým systémom. "Poslanci majú väzbu kúzemiu, odkiaľ pochádzajú, čo oslabuje stranícke mechanizmy."
Ladislav Snopko z DS hovorí, že hoci fungujú bez veľkých problémov, už "je načase, aby sa scéna začala polarizovať".
Niektorí poslanci koaličných strán predpokladajú, že pravicové strany budú kandidovať opäť spolu, Snopko si myslí, že ich rozdelia kandidáti na župana. "Táto koalícia asi nepostaví len jedného kandidáta," dodal.
Terajší župan Ľubo Roman z ANO potvrdil, že kandidovať na funkciu bude aj o rok. Hovorí sa, že kandidáta bude chcieť postaviť KDH a SDKÚ. Roman Vavrík z SDKÚ k tomu povedal, že "máme takú ambíciu." Hovorí sa, že o post župana má záujem aj KDH. (dro)
TRNAVA
SMK sa nevyjadruje, sleduje
V Trnave rokovali o spoločnom postupe do regionálnych volieb Smer s HZDS, SDKÚ, KDH, HZD a ANO. "Predstavujeme si širokú koalíciu do volieb na župana i na poslancov. ANO chce však postaviť vlastného kandidáta na župana, no nehovorili sme o konkrétnych menách. Rokovania sú otvorené, chceme ich dotiahnuť do konca roka," hovorí riaditeľka Úradu Trnavského samosprávneho kraja Renáta Zmajkovičová zo Smeru.
Predmetom rokovania podľa nej nebola zmena volebných obvodov. "Zatiaľ nám vyhovujú v súčasnej podobe."
KDH považuje stretnutie so Smerom za neoficiálne. "Oficiálne rokovania sa ešte nezačali. Budeme rokovať so všetkými stranami s výnimkou KSS, teda aj s SMK," povedal krajský predseda KDH a poslanec parlamentu Alojz Přidal. Vzťahy v krajskom parlamente neboli podľa neho problémové.
Podľa poslanca krajského parlamentu za SMK Károlyho Domsitza jeho strana sleduje situáciu, no nechce sa k nej zatiaľ vyjadrovať. Rokovania chcú začať až koncom roka. (bej)
NITRA
Situácia je vraj neúnosná
V Nitrianskom kraji rokujú spolu SDKÚ, KDH, HZDS a Smer. Zhodli sa na kritériách na poslancov. "Takáto netradičná koalícia by mohla slúžiť ako vzor do veľkých volieb. Nemáme síce blízke volebné programy, ale iba toto spojenie môže byť protiváhou SMK. Situácia v zastupiteľstve, kde má väčšinu SMK, je neúnosná," hovorí krajský predseda Smeru Peter Oremus. Predseda kraja Milan Belica za tri roky nepodpísal vyše 50 uznesení, ktoré presadila SMK.
Oremus povedal, že jeho strana nemá záujem meniť volebné obvody. "Ak by sa o tom hlasovalo pri súčasnom zafarbení zastupiteľstva, mohlo by to SMK zvýhodniť," povedal Oremus.
Šéf klubu SMK v nitrianskom krajskom zastupiteľstve László Hóka si myslí, že volebné obvody by sa mali zmenšiť. "Poslanci by tak lepšie riešili problémy svojich voličov". SMK mieni podľa Hóku osloviť na rokovania každú politickú stranu. Hóka hovorí, že "v zastupiteľstve riešime problémy kraja, nie SMK". (bej)
BANSKÁ BYSTRICA
HZDS vládne s SMK
Po voľbách do Banskobystrického samosprávneho kraja regionálny parlament ovládla stredovo-ľavá koalícia zložená z HZDS, Smeru a SDĽ. Po čase sa však medzi najsilnejšími partnermi HZDS a Smerom objavili rozpory, ktoré v máji vyústili do krízy a rozpadu koalície.
HZDS si našlo nového strategického partnera SMK. Vytvorením novej koalície si HZDS udržalo väčšinu v 49-člennom regionálnom parlamente. Krajský predseda HZDS Milan Urbáni tvrdí, že spolupráca s SMK je tvrdá, ale dobrá. V budúcich voľbách však koalícia nevydrží a HZDS si zrejme bude hľadať pre spojenectvo programovo bližšie strany. Podľa vyjadrení predstaviteľov HZDS do úvahy prichádzajú napríklad "seriózne" SDKÚ a KDH. Smer je údajne málo spoľahlivý a komunisti neprichádzajú vôbec do úvahy.
Smer s najväčšou pravdepodobnosťou bude do koalície hľadať socialistické strany. Protiváhou by mohol byť stredovo-pravý blok zložený z KDH, SDKÚ, ANO a DS. (wm)
ŽILINA
HZDS sa podarilo udržať
V Žiline ovládlo po regionálnych voľbách parlament HZDS. Väčšinu sa mu podarilo udržať aj po odchode časti poslancov do HZD - pri rozhodujúcich hlasovaniach podporujú svoju bývalú materskú stranu spolu so Slotovými národniarmi, ktorí zabezpečujú trojpätinovú väčšinu. V opozícii je zatiaľ koalícia ANO-SDKÚ-DS a samostatne fungujúce, no spolupracujúce KDH.
Do budúcnosti sa dá zloženie koalícií v Žilinskom kraji len predpokladať. Podľa niektorých informácií by chceli Slotovi národniari získať podporu Smeru pre svojho kandidáta na župana Jána Mikolaja.
Keďže HZDS má zatiaľ svojho kandidáta, terajšieho predsedu samosprávneho kraja Jozefa Tarčáka, pravdepodobne si bude hľadať iného partnera.
Protiváhu HZDS alebo Smeru by mohlo vytvoriť zoskupenie stredovo-pravých strán zložené z SDKÚ, KDH, ANO a DS. Pre SDKÚ sú, ako povedal predseda regionálneho zväzu SDKÚ Ivan Harman, všetky možnosti otvorené, s výnimkou extrémistických strán. (wm)
Trenčín
HZDS má stále silnú pozíciu
V prvý regionálnych voľbách dopadli vládne strany katastofálne, v krajskom parlamente nezískali ani jedno kreslo, chcú preto vytvoriť silnú koalíciu. HZDS získalo všetky kreslá a aj miesto župana.
Zámer vytvoriť predvolebnú koalíciu ako prvé ohlásilo SDKÚ. Podľa krajského riaditeľa Petra Mertana sa strana "poučila z vlastných chýb". Predvolebnú spoluprácu si SDKÚ vie predstaviť s každou stranou, "neuvažuje sa iba o komunistoch a Smere".
HZDS v Trenčína zatiaľ neoficiálne na úrovni krajských predsedov rokovalo len so Smerom.
Podľa krajského predsedu Smeru Miroslava Chovanca sú voliči Smeru v kraji naklonení vytvoreniu koalície s HZDS.
Politologička Marcela Gbúrová z katedry politológie si myslí, že vytvorenie koalície vládnych strán k úspechu viesť nemusí. "HZDS má v trenčianskom regióne veľmi silnú pozíciu, počas ich vlády bol tento región aj dosť zvýhodňovaný a vo voľbách sa to stále prejavuje," povedala Gbúrová.
(mp)
Košice
SMK je korektná
V zastupiteľstve Košického samosprávneho kraja bez problémov vládne koalícia SMK-SDKÚ-ANO-Smer. Po voľbách mala 24 z 57 kresiel, po poslednom zasadnutí ich má už 40. Jej rady naposledy posilnili "prestupom" do Smeru piati poslanci zvolení za SDSS, SDĽ a SDA. "Schvália si, čo chcú. Zvyšné dva kluby nevedia nič ovplyvniť. Keď chceme niečo presadiť, musíme spojiť svoje sily a presvedčiť aj časť poslancov z 'vládnucej' koalície. Bez SMK to však nejde. Majú 19 mandátov," hovorí poslanec DS Peter Bajus. Demokratická strana, ktorú zastupuje, vytvorila spoločný klub s KDH a HZD.
S blížiacimi sa voľbami začínajú strany uvažovať o nových partnerstvách. Prvé neoficiálne dvojstranné rokovania už viedla DS s KDH a SDKÚ. Snahou pravicových strán je údajne vytvoriť zoskupenie, ktoré by kopírovalo súčasnú vládnu koalíciu. (sen)
Prešov
HZDS z koalície vystúpilo
V Prešovskom kraji voľby do zastupiteľstva suverénne vyhralo HZDS. Do kresla predsedu samosprávneho kraja zasadol jej kandidát Peter Chudík, zo 60 poslaneckých mandátov získalo 21. Spolu s deviatimi poslancami Smeru vytvorili koalíciu, pre ktorú nebol problém presvedčiť ešte zopár poslancov a čokoľvek odhlasovať.
Zemetrasenie v neohroziteľnej koalícii vyvolalo vylúčenie Chudíka z hnutia. Pridalo sa k nemu 12 spolustraníkov, zvyšných deväť mečiarovcov z koalície vystúpilo a vytvorili vlastný klub HZDS. Dnes sú najtvrdšími oponentmi župana, ktorý vzišiel z ich radov.
"Situácia je dosť neprehľadná. Čo platí dnes, nemusí platiť zajtra. Chudík je však veľký taktik. Myslím si, že má zastupiteľstvo pod kontrolou, hovorí regionálna novinárka Marianna Meššová. (sen)