Predsedovia vyšších územných celkov na novoročnom stretnutí u exprezidenta Rudolfa Schustera, sprava predseda nitrianskeho VÚC Milan Belica, predseda prešovského VÚC Peter Chudík, predseda bratislavského VÚC Ľubo Roman, predseda žilinského VÚC Jozef Tarčák, Rudolf Schuster, predseda trnavského VÚC Peter Tomeček, predseda trenčianskeho VÚC Štefan Štefanec a celkom vľavo predseda banskobystrického VÚC Milan Marčok. FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Opozícia minulý týždeň vyzvala strany na vznik "slovenskej koalície" v Nitrianskom a Trnavskom kraji. Regionálne voľby budú o rok. Súčasné koaličné strany KDH a SDKÚ už neformálne o takejto koalícii rokujú dlhšie. SMK hovorí o protimaďarskej iniciatíve a považuje to za vážny problém aj pre budúce vzťahy na celoštátnej úrovni.
SMK má väčšinu v zastupiteľstve Nitrianskeho kraja, ale v Trnavskom je v menšine. Aj preto SMK nevidí na vznik "slovenskej koalície" iný dôvod, než protimaďarský.
Poverený ústredný tajomník KDH Pavol Abrhan povedal, že regionálna a republiková politika spolu nesúvisia a upozornil, že napríklad v Banskobystrickom kraji SMK spolupracuje s HZDS, ale "my sme to nevnášali do vrcholovej politiky".
V banskobystrickej župe sa SMK spojila s HZDS potom, čo sa tam rozpadla koalícia HZDS so Smerom a SDĽ. "Zatiaľ nedošlo k vážnejším porušeniam dohôd," povedal krajský šéf v Banskej Bystrici Milan Urbáni.
V košickej župe zasa bez problémov vládne koalícia SMK, SDKÚ, ANO, Smer. Tamojší poslanec DS Peter Bajus o SMK hovorí, že sa "správajú vcelku korektne" a nedá sa povedať, že "by Maďari tvrdo a bezohľadne išli za svojimi cieľmi".
Sociológ Pavel Haulík hovorí, že v prípad žúp ide o skúšku, ako funguje väčšinový princíp. "Víťaz, ktorý berie všetko, musí mať na pamäti, že jeho zisk je len dočasný." Z prípadu nitrianskej župy by sa mala podľa Haulíka SMK poučiť a správať sa viac ako štandardná než etnická strana.
Príkladom väčšinového princípu je aj Trenčiansky kraj, ktorého zastupiteľstvo úplne ovládlo HZDS. Podpredseda kraja Jozef Fabian z HZDS si myslí, že už "nehrozí", aby sa situácia zopakovala. "Bol to vtedy veľký úspech, ale zároveň nám to aj uškodilo," hovorí.
Hoci maďarsko-slovenský spor sa na juhu objavil už pri prvých regionálnych voľbách v roku 2001, politický analytik László ÖllŚs si myslí, že dnes je to iné. "Slovenské koalície" v Nitre a v Trnave vytvoria podľa neho takzvané regionálne vlády, a "keďže sa vytvoria podľa národnosti, vyostrí to napätie v týchto regiónoch". To bude mať silný vplyv aj budúcu tvorbu vládnej koalície na republikovej úrovni.
Haulík predpokladá, že SMK si bude musieť aj naďalej vo vrcholnej politike hľadať koaličných partnerov, a preto ich "nemôže odmietať pre spôsob, ako sa tvoria regionálne koalície".
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner tvrdí, že po parlamentných voľbách v roku 2006 sa bez ohľadu na prípadné napätia v regiónoch vytvorí "pragmatická vláda, ktorej strany nebudú spochybňovať reformy". (sp, mp, bej, wm, sen