BRATISLAVA - V lekárňach čaká pacienta už od decembra viac zmien. Dozvie sa napríklad o lacnejších generických liekoch, budú tam visieť cenníky liekov a doplatkov za ne. Lekárnici budú musieť, ak to lekár predpíše, vydať len časť balenia lieku. Novelu zákona schválil parlament minulý týždeň. Odsúhlasil ju 95 hlasmi, okrem koalície ju podporili nezávislí poslanci a Smer.
Lekárnická komora novelu nepovažuje za dobrú. Jej prezident Peter Mihálik hovorí, že sa len zvyšuje počet administratívnych úkonov, ktoré musí lekárnik vykonať.
Lekárnici budú od decembra musieť pacienta o generiku informovať, a ak to lekár vyznačí na zadnú stranu receptu, môže si pacient lacnejší liek vybrať. Ako prvý ho však o generickom lieku musí informovať lekár.
Od zvýšenia informovanosti o lacnejších liekoch si ministerstvo zdravotníctva sľubuje úsporu peňazí, aj zníženie spotreby liekov.
Výrobcovia originálnych liekov si myslia, že originály novelou neutrpia a neočakávajú ani znížený záujem o svoje produkty. Výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností Soňa Strachotová dodáva, že originálne lieky majú nezastupiteľnú úlohu vtedy, ak nie je dostupné generikum. "Okrem toho pacienti reagujú na zmenu lieku veľmi individuálne, niektorí určite uprednostnia originály. Generická substitúcia môže uvoľniť zdroje, ktoré sa môžu použiť na zavádzanie nových liekov."
Komora lekárnikov hovorí, že ak budú lekárnici musieť vydávať len časť balenia lieku, nebudú mať dosť príbalových letákov a stúpne množstvo vyhodených liekov. Mihálik povedal, že podobné problémy majú v Maďarsku.
Najviac však komora poslancom vyčíta, že dovolili, aby sa zriaďovateľom lekárne mohla stať aj firma, ktorá zamestná lekárnika. Dodnes to mohla byť len fyzická osoba s farmaceutickým vzdelaním, a tak mali lekárnici monopol. Okrem "znehodnotenia povolania lekárnika", hovorí komora o možnom ovládnutí lekární veľkými spoločnosťami.
Minister Zajac lekárnikom odkázal, že majú dostatočný priestor, aby sa bránili. Môžu sa obrátiť na nový úrad pre dohľad, ministerstvo zdravotníctva či protimonopolný úrad. Podľa ministra na trhu vedľa seba existujú veľké aj malé spoločnosti.
Novela ovplyvní aj výrobcov, ktorí svoje minerálne vody označujú ako liečivé. Zákon ich už považuje za liek. Pravidlá na ich výrobu a veľkodistribúciu sa teda sprísnia. Liečivé vody môže mať lekáreň ako doplnkový tovar. (dro)
Čo sa pri liekoch pre pacienta zmení
* Ak o to pacient požiada, lekárnik ho bude informovať o cenách lacnejších generických liekov.
* V lekárni bude visieť cenník liekov a výška doplatkov, ktoré hradia pacienti.
* V lekárni pribudnú ako doplnkový tovar minerálne liečivé vody.
* Lieky a zdravotnícke pomôcky, ktoré predpisuje špecialista, bude môcť predpisovať praktický lekár iba vtedy, ak mu špecialista na to dá oprávnenie, najviac šesť mesiacov.
* Ak poisťovňa rozhodne, pacient bude musieť mať liekovú knižku. V knižke sa budú evidovať lieky, ktoré pacient v lekárni vybral. Pravidlá na používanie liekových knižiek vydá ministerstvo zdravotníctva.
* Ak lekár rozhodne, že pacient nepotrebuje celé balenie lieku, lekárnik musí originálne balenie rozbaliť a pacientovi vydať predpísané množstvo lieku. Lekáreň pacientovi účtuje pomernú časť vydaného lieku.
* V lekárni bude fungovať pohotovostná služba. O tom, ktoré lekárne budú takúto službu mať, rozhodne samosprávny kraj.
* Lekárnik nebude môcť pýtať od pacienta plnú cenu za liek, zdravotnícku pomôcku, dietetickú potravinu, ak je liek hradený zo zdravotného poistenia, ináč dostane pokutu.
* Lekárnik nesmie vyberať doplatok v nesprávnej výške.
* Lekár nesmie pri predpisovaní liekov určovať pacientovi, v ktorej lekárni si má lieky vybrať.
* Revízny lekár poisťovne môže rozhodnúť o tom, či poisťovňa uhradí pacientovi liek, zdravotnícku pomôcku a dietetickú potravinu, ktorá u nás nie je registrovaná.