"Bez počítačovej gramotnosti sa už dnes v škole, ani v zamestnaní nepohnete," zdôrazňujú už roky odborníci na vzdelávanie. A nemusíte mať pritom vysoké ambície - pracovať s počítačom dnes už musí vedieť aj skladník. Slovenským deťom by mohlo pomôcť, že už takmer všetky základné a stredné školy získali v rámci projektu Počítače pre školy počítačovú učebňu. Pre deti sa tak počítače a internet stávajú prirodzenou súčasťou ich života, rozširujú sa tak ich zdroje informácií, učia sa novým spôsobom práce aj uvažovania.
Na mnohých školách napríklad fungujú cvičné firmy. "Deti sa tak učia riešiť situácie, s ktorými sa stretnú po absolvovaní školy v reálnom podnikaní," hovorí Ľuboš Marcinko z Obchodnej akadémie v Poprade. Na tejto škole majú hneď štyri firmy, ktoré sa zameriavajú na cestovný ruch.
Informačná technika na školách je prínosom aj pre život okolia. Študenti Strednej záhradníckej školy v Piešťanoch spolu s miestnym zväzom záhradkárov a s pomocou informačnej techniky zriadili záhradnícku poradňu pre verejnosť. "Tento rok budeme pre seba aj záhradkárov pripravovať powerpointové prezentácie, digitálne fotografické prehliadky a semináre na špeciálne záhradnícke témy," povedala zástupkyňa riaditeľa Eva Stručková.
Počítače umožnili študentom mnohých stredných škôl širšie možnosti v zapájaní sa do medzinárodných projektov. Tie sú pre nich prínosom nielen v počítačovej ale aj v jazykovej oblasti a často im umožnia aj pobudnúť nejaký čas v krajine projektových partnerov a získať tak ďalšie skúsenosti. Gymnázium Andreja Sládkoviča v Krupine sa napríklad zapojilo do medzinárodného jazykového projektu Socrates s francúzskym lýceom v Montmorency neďaleko Paríža. Študenti vytvorili bilinguálnu webovú stránku s informáciami o krajine, škole a zvykoch oboch partnerských miest. "V tomto školskom roku sa budeme venovať témam maturitných skúšok a uplatneniu študentov po maturite," uviedla učiteľka informatiky a matematiky Dana Stankovičová.
Študenti Združenej strednej školy odevnej z Púchova sa zase v rámci programu Socrates zapojili do ojedinelého medzinárodného projektu Club Fashion, vyvrcholením ktorého bola virtuálna módna prehliadka v holandskom meste Endschede.
Prítomnosť počítačov a internetu jednoducho znamená nielen nové možnosti práce na školách, ale má širší dosah aj na miestnu komunitu. (gal)